Rośliny doniczkowe w łazience – jakie wybrać i gdzie je umieścić?

gru 17, 15 Rośliny doniczkowe w łazience – jakie wybrać i gdzie je umieścić?

Nic tak nie zdobi wnętrza jak rośliny. Ich zielony kolor oraz barwne kwiaty urozmaicają aranżację oraz sprawiają, że wykańczane pomieszczenie nabiera przytulniejszego charakteru. Jednak wybierając kwiaty, które ustawimy w łazience, należy umiejętnie dobrać rośliny tak, aby panujące we wnętrzu warunki były dla nich sprzyjające.

Większość łazienek to pomieszczenia ciepłe i wilgotne. Jeśli dodamy do tego spore okno, otrzymujemy znakomite warunki do wzrostu niektórych gatunków kwiatów. Oto kilka porad, jak skutecznie wzbogacić aranżację swojej łazienki o efektowne rośliny.

Wybór roślin

Ciepło oraz wilgotność nie oznaczają bynajmniej, że możemy wybrać dowolne rośliny. Takie, które najlepiej sprawdzą się w tych warunkach, preferują zazwyczaj rozproszone światło. Dlatego jeśli w oknach naszej łazienki nie ma szyb z mlecznego szkła, warto przesłonić je np. białą roletą lub zasłoną. W łazience z pewnością znakomicie sprawdzą się takie rośliny jak fikusy oraz draceny. Ponadto możemy zdecydować się na palmy oraz paprocie. Szczególnie ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy, jeśli wybierzemy storczyki – ich długo kwitnące, kolorowe kwiaty z pewnością sprawią, że łazienka będzie prezentowała się znacznie lepiej.

Ponadto wybierając roślinę trzeba także pamiętać, że z czasem będzie rosła i zwiększy swoje rozmiary. Dlatego do niewielkich łazienek lepiej wybrać takie odmiany, które nie urosną zbyt duże i nie będą nam przeszkadzać.

Położenie

Poszukując optymalnego miejsca dla roślin doniczkowych w łazience, należy pamiętać, aby nie zaburzały one funkcji użytkowej pomieszczenia. Donice z dużymi roślinami nie mogą nam po prostu przeszkadzać w swobodnym korzystaniu z łazienki. Miejsce na kwiaty warto zaplanować dlatego nawet na etapie wykańczania łazienki. Można np. w pobliżu wanny wykonać półki obudowane kaflami, na których ustawimy doniczki. Przykładowo paprotki będą dobrze rosły i znakomicie prezentowały się, jeśli umieścimy je w wiszących kwietnikach, zawieszonych np. pod sufitem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *