Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

kw. 12, 17 Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

Zastanawiasz się czy salon z aneksem kuchennym będzie dobrym rozwiązaniem? Jeśli nie wiesz, czy otwarta kuchnia dobrze sprawdzi się w twoim mieszkaniu, poznaj wady i zalety tego rozwiązania – dzięki temu będziesz mógł zaprojektować wnętrze idealne.

Mieszkania z otwartymi przestrzeniami są bardzo modne – w ofercie większości deweloperów znajdziesz lokale podzielone na tzn. strefę dzienną, w której skład wchodzi salon, kuchnia oraz jadalnia, a także na część prywatną, czyli sypialnie i łazienki. Oto kilka najważniejszych zalet oraz wad takiego rozplanowania przestrzeni, a więcej informacji na ten temat znajdziesz również w artykule: Czy połączona kuchnia z salonem to dobry pomysł?

Zalety

apartment-185779_1280 (1)

Do najważniejszych zalet otwartych przestrzeni należy przede wszystkim oszczędność miejsca oaz fakt, że tego typu wnętrza wydają się przestronniejsze. W kuchni połączonej z salonem nie tracisz bowiem miejsca na ścianki działowe, a większe pomieszczenie możesz łatwiej urządzić i jako naturalna granicę zastosować np. wyspę kuchenną.

Ponadto niewątpliwą zaletą otwartego wnętrza jest to, że wszyscy domownicy przebywają razem – osoba przygotowująca posiłek nie jest oddzielona od reszty domowników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rodzin z małymi dziećmi, ponieważ gotujący rodzice mogą mieć cały czas kontrolę nad zabawą maluchów. Kolejnym elementem jest łatwa komunikacja między poszczególnymi strefami – nakrywając do stołu możesz się łatwo poruszać w pomieszczeniu, bez zbędnego manewrowania między wejściami.

Dodatkowym atutem otwartej przestrzeni jest jej dekoracyjny wygląd – pomieszczenia tego typu mają nowoczesny charakter i pozwalają ciekawie wyeksponować elementy wystroju.

Wady

kitchen-673733_1280

Otwarte kuchnie mają także swoje minusy. Pierwszym z nich jest to, że zapachy powstałe podczas gotowania rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu. Nawet jeśli zamontujesz wysokiej klasy kuchenny wyciąg, nieprzyjemne zapachy połączone z tłustymi oparami będą rozprzestrzeniać się po wnętrzu. Niestety bardzo łatwo wnikają one w różnego rodzaju tekstylia np. zasłony czy poduszki. Dodatkowo kuchenne odgłosy np. działającej zmywaki czy pochłaniacza mogą przeszkadzać innym domownikom. Otwarta przestrzeń oznacza także konieczność większego dbania o porządek – wszak nie można po prostu zamknąć drzwi do nieposprzątanej kuchni.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *