Drzwi do łazienki – jak je wybrać

lis 14, 15 Drzwi do łazienki – jak je wybrać

Drzwi wewnętrzne dzielą nasze domy i mieszkania na poszczególne pomieszczenia. Chociaż wciąż żywa moda na otwarte przestrzenie wpływa na to, że często rezygnujemy z tradycyjnych skrzydeł drzwiowych, w przypadku łazienek są one jednak niezastąpione. Jak je odpowiednio wybrać?

Drzwi regulowane prawem

Drzwi wewnętrzne przeznaczone do montażu w łazienkach obwarowane są szeregiem norm, które określają różne ich parametry. Przede wszystkim jest to minimalna szerokość, wynosząca w świetle ościeżnicy 80 cm. Prawo reguluje też sposób otwieranie się skrzydła – powinno ono uchylać się na zewnątrz, by ułatwić dostęp do łazienki w nagłych sytuacjach.

Drzwi łazienkowe powinny również posiadać otwory wentylacyjne lub specjalne kratki umieszczone w ich dolnej części. Umożliwia to właściwą cyrkulację powietrza pomiędzy wnętrzami i usuwanie z łazienki nadmiaru wilgoci. Jeśli drzwi nie posiadają ani tulei, ani kartki, niezbędne jest wykonanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nimi a podłogą.

Estetyczna strona wejścia do łazienki

Ponieważ drzwi łazienkowe stanowią jedne z drzwi wewnętrznych, warto dopasować je stylem czy kolorem do innych modeli znajdujących się w naszym domu. Weźmy pod uwagę obecność bądź brak przeszkleń – te dekoracyjne elementy w przypadku łazienki powinny zapewniać w niej intymność, więc nie powinny być przezroczyste. Szyby nie tylko dodadzą drzwiom łazienkowym lekkości, ale także umożliwią doświetlenie pomieszczeń pozbawionych okien. Konieczny będzie również wybór odpowiedniej klamki, tak aby komponowała się z wizerunkiem samego skrzydła, a jednocześnie pozostałych drzwi znajdujących się w domu.

Odpowiedni stopień prywatności zapewni nam specjalnie przeznaczony do tego typu drzwi zamek, który pozwoli na proste i szybkie zamknięciu się w łazience od środka. Dla bezpieczeństwa dobrze jednak, by w awaryjnej sytuacji umożliwiał on także otwarcie drzwi od zewnątrz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *