Bezpieczne i ekologiczne paliwo do kominka? Wybierz brykiet drzewny

paź 05, 15 Bezpieczne i ekologiczne paliwo do kominka? Wybierz brykiet drzewny

Choć drewno jest jednym z najczęściej stosowanych paliw do kominków domowych, brykiet drzewny można z powodzeniem uznać za jego głównego konkurenta. Co prawda drewno jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym paliwem, brykiet drzewny również ma bardzo wiele zalet, które powinien poznać każdy właściciel tradycyjnego kominka.

Co charakteryzuje brykiet drzewny?

Brykiet drzewny występuje najczęściej w formie praktycznego prostopadłościanu lub cylindra. Brykiet powstaje w procesie sprasowana trocin tartacznych bez dodatku substancji wiążących, przez co jest produktem ekologicznym i bezpiecznym.

Brykiet drzewny charakteryzuje się wysokim stopniem wysuszenia – jego wilgotność wynosi zaledwie około 10 proc. Cechą wyróżniającą brykiet jest też duża gęstość, która może wynosić nawet trzykrotnie więcej niż w przypadku drewna twardego.

Należy także dodać, że wartość energetyczna dostępnego w sklepach brykietu, w porównaniu do tej samej ilości drewna, może być o około 10-30 proc. wyższa.

Inne zalety brykietu drzewnego

Często wymienianym atutem brykietu drzewnego jest również fakt, że podczas jego spalania powstaje mała ilość pyłów oraz gazów. Po spaleniu brykietu drzewnego otrzymujemy także niewielką ilość popiołów, które możemy wykorzystać jako nawóz.

Co dla wielu bardzo istotne, brykiet drzewny możemy stosować nie tylko jako paliwo do palenia w kominkach. Doskonale sprawdzi się on też w piecach kominkowych, piecach centralnego ogrzewania, małych kotłowniach oraz piecach kuchennych i kaflowych.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju paliwa jest również możliwość dokładnego dozowania i łatwość przechowywania. Warto także nadmienić, że wysokiej jakości brykiet drzewny możemy kupić w wielu sklepach i marketach budowlanych, takich jak castorama.pl.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *