Wszyscy na pokład!

kw. 15, 15 Wszyscy na pokład!

Wakacje dobiegły końca. Tymczasem my wciąż wędrujemy w myślach po piaszczystych plażach, słuchamy szumu fal i wystawiamy twarz do słońca. Nie musimy czekać cały rok, aby wrócić na Wybrzeże. Wystarczy, że Wybrzeże znajdzie się w naszej łazience.

Łazienka jest idealna do aranżacji w stylu marynistycznym. W łazience relaksujemy się po całym dniu i bierzemy ciepłe kąpiele. Łazienka przypominająca pokład statku zrelaksuje nas jeszcze bardziej i przeniesie w inny świat.

Zacznijmy od podłogi. Mogą się na niej znaleźć płytki, najlepiej białe, beżowe lub kolorze piasku. Lepsza jednak będzie drewniana podłoga z ciemnego drewna odpornego na wilgoć i odpowiednio zaimpregnowana. Można wybrać drewno egzotyczne, takie jak teak czy merbau. Mają one piękny ciemnobrązowy kolor. Merbau ma złote refleksy, które mogą kojarzyć się z naniesionym na pokład statku piaskiem. Można też wyłożyć drewnem tylko część podłogi, np. przy wannie lub prysznicu. A resztę wyłożyć płytkami w kolorze piasku lub w kolorze morza, niebieskiego, turkusowego lub granatowego.

Granatowy, biel i czerwień to kolory, które kojarzą się głównie z marynarską modą. Można je wykorzystać w łazience. Poza podłogą, można ich użyć na ścianie lub w dodatkach. Granatowe i czerwone ręczniki będą ładnie wyglądały na tle białych ścian i drewnianej podłogi. Ściany można też pomalować w biało-granatowe pasy przeniesione z marynarskich koszulek, ale to nie jest konieczność.

Na ścianach bądź meblach mogą się znaleźć pofalowane faktury przypominające wzburzone morze, jeśli będą niebieskie, lub piaszczyste wydmy, jeśli będą blado żółte. Wzór fal może też pojawić się na kabinie prysznicowej. Możemy też wybrać wzór kropli wody. Meble łazienkowe  powinny być proste, nie licząc ewentualnych pofalowanych drzwiczek. Ceramika powinna być biała i o zaokrąglonych kształtach. Odważniejsi mogą zdecydować się na niebieską umywalkę w kształcie muszli. Na zwykłej umywalce może znaleźć się mydelniczka w kształcie muszli. Muszle idealnie nadają się do ozdoby marynistycznej łazienki. Mogą się pojawić również na kafelkach ściennych, albo na desce sedesowej. Jeśli posiadamy jakieś muszle z wakacji, możemy je postawić na łazienkowej półce lub wokół wanny. W łazience mogą też znaleźć się inne wakacyjne pamiątki, np. fotografie na ścianie w drewnianych ramkach. Pożądane są również wizerunki mew, latarni morskich, koników morskich, ryb czy okrętów.

Z drewnem nie musimy ograniczyć się do podłogi. Na ścianie może pojawić się boazeria, którą możemy pomalować na biało. Drewniana może być też obudowa wanny. Drewniana wanna czy umywalka też będą pasować. Dla tych, którym mało wrażeń, polecić można wannę w kształcie łodzi. Biorąc kąpiel w takiej wannie, poczujemy się jakbyśmy wypłynęli w morze. Na takiej wannie ładnie będzie wyglądać tacka, na której można umieścić mydło, gąbkę czy inne potrzebne do kąpieli akcesoria.

Do łazienki w stylu marynistycznym świetnie będzie pasować turkusowa mozaika. Możemy umieścić ją we wnętrzu kabiny prysznicowej bądź obudować nią wannę. Mozaika jest elastyczna, więc dopasuje się do krągłości ceramiki. Mozaika może być tylko paskiem okalającym wannę oraz umywalkę. Może też znaleźć się na wszystkich ścianach, na całej wysokości lub tylko do połowy.

Ważnymi dodatkami do łazienki w stylu marynistycznym, które mocno podkreślają jej charakter, są bulaje. Bulaj to małe okrągłe okienko na statku. Warto je wkomponować w wystrój łazienki. Bulaj może pojawić się na drzwiach. Kilka sztuk może tworzyć ciekawą kompozycję na ścianie. W dużą okrągłą ramę z drewna, przypominająca bulaj, można oprawić lustro.

Fot. funalso.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *