Włoskie kuchnie

lut 25, 15 Włoskie kuchnie

Półwysep Apeniński to nie tylko miejsce, gdzie powstają najlepsze potrawy świata, ale też zakątek Europy w którym produkuje się naprawdę piękne, eleganckie i solidne meble kuchnne. Wszystko po to, by gotowanie w takim miejscu było nieustanną inspiracją oraz wielką przyjemnością.

Oto typowe cechy włoskich mebli: unikalny design – dekoratorzy są niczym włoscy projektamci mody: charyzmatyczni, otwarci na nowości, kochający żywe kolory, ale umiejący też wytwornie spajać tradycyjne kompozycje ze współczesnymi środkami wyrazu. Ponieważ Włochy to państwo gadżeciarzy, nie bez kozery jest włączenie do meblowych produkcji innowacji technologicznych, pozwalających udoskonalić pracę nad produktem, jak i zwiększyć jego funkcjonalność plus zakres działania. Całość ma być wizualnie doskonała: jak włoskie kreacje, włoskie samochody, włoskie kosmetyki i serwowane w trattoriach dania…

Apetyczna i pełna światła jest ta ogromna kuchnia włoska, wyposażona w mnogość szafek, niezbędnych sprzętów, jak i w miejsce pracy wirtuoza smaku. Oto, na środku pomieszczenia stanęła wielka wyspa, uzbrojona w półki, szuflady i mocny blat, idealny do szykowania na nim pasty, pizzy, spaghetti. Dużo atrybutów kucharskich stoi na wierzchu: widać deski do krojenia, naczynia oraz przyprawy. To znak, że w tym miejscy dzieje się wiele. Niech no tylko nastanie pora kolacji, niech no się zjawią zaproszeni przyjaciele.


Jasne drewno, nawiązujące do klasycznego, włoskiego stylu, połączono z modernistycznym kształtem zabudowy kuchennej. To propozycja do mieszkania młodych ludzi, którzy często dysponują jedynie aneksem, pełniącym funkcję spiżarni, kuchni, jadalni i salonu. Żeby na jednej przestrzeni połączyć tak wiele ,,terenów akcji”, trzeba dobrze się zastanowić, czego wymagamy od naszej kuchenki. Czy ma tutaj odbywać się seria wieloosobowych przyjęć, czy w domu – wkrótce – pojawi się dziecko, czy nastawiamy się na ekologiczne życie, uzdatnianie wody i segregację odpadów? Wszelkie te wymogi można spełnić – jeśli nie wiemy jak, zasięgnijmy porady architektów wnętrz.


W bardzo wielu włoskich domach, kuchnię lokuje się w piwnicznych częściach budynku. To po to, by zapach smażonej oliwy i para z gotującego się makaronu nie ,,wędrowały” po poszczególnych pokojach. Poza tym, poniżej poziomu ziemi jest zdecydowanie chłodniej i to bez potrzeby włączania klimatyzacji. W gorącym, południowym klimacie jest to warunek konieczny, by nad kipiącymi garnkami wytrwać parę godzin. Żeby podziemna sala nie wyglądała zbyt ponuro, wstawia się do niej jasne szafeczki, rzęsiście oświetla zakamarki, a za sprawą lśniących okapów i szybek w drzwiach, optycznie powiększa zastaną przestrzeń. I – jak to we Włoszech – jest pięknie!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *