Taras z drewna naturalnego. Jak wybrać najlepsze deski tarasowe?

cze 24, 16 Taras z drewna naturalnego. Jak wybrać najlepsze deski tarasowe?

Jeżeli szukasz pomysłu na elegancki i naturalnie wyglądający taras, wybierz drewno. Nawierzchnię tarasów drewnianych wykonuje się ze specjalnych desek tarasowych, które można obecnie zakupić w wielu różnych wariantach. Na co warto się zdecydować?

Deski tarasowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, chociaż obecnie mają również konkurencję w postaci materiałów takich jak kompozyty, czyli połączenie drewnianych trocin oraz PCV. Gdy jednak szukasz naturalnego wykończenia swojego tarasu, także jest w czym przebierać. W sprzedaży dostępne są same deski lite oraz gotowe systemy tarasowe, które można zakupić razem z dopasowanymi legarami i elementami montażowymi.

Deski tarasowe – z drewna europejskiego czy egzotycznego?

Pierwszą ważną decyzją dotyczącą zakupu desek tarasowych jest gatunek drewna, z którego są one wykonane. Na tarasy najlepiej wybierać drewno jak najtwardsze, charakteryzujące się wysoką gęstością, stabilnością wymiarową, niską wilgotnością (ok. 20-30%), które jest odporne na warunki atmosferyczne.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na drewno egzotyczne, które spełnia te właśnie wymagania. Do zastosowań zewnętrznych bardzo dobrze nadają się gatunki teak, ipe (lapacho), bangkirai czy też cumaru. Zawierają one dużą ilość naturalnych substancji oleistych i krzemionki, dzięki czemu nie pochłaniają wody i nie są narażone na ataki szkodników, grzybów i pleśni. Są także odporne na ścieranie i zarysowania, dlatego nie zostaną zarysowane przez piasek naniesiony na taras.

Z kolei spośród gatunków drewna europejskiego warto wziąć pod uwagę takie jak: modrzew syberyjski i europejski, sosna karelska, jesion czy dąb. Są to również drewna wyróżniające się wysoką wytrzymałością i trwałością, ale wymagają odpowiedniego wykończenia w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Termodrewno na taras

Warto także sprawdzić termodrewno – jest to drewno poddawane obróbce termicznej, głównie drewno dębowe, bukowe czy jesionowe. Dzięki wystawieniu go na temperaturę rzędu 150-220 stopni Celsjusza staje się bardziej stabilne i trwałe. Również jest ono odporniejsze na grzyby i pleśnie, zmniejszone zostaje jego pęcznienie i skurcz, dlatego ryzyko odkształceń jest mniejsze. Minusem jest z kolei większa kruchość termodrewna, dlatego należy montować je ostrożnie, ponieważ podczas skręcania deska może się rozłupać.

Zabezpieczenie desek na taras

By drewno tarasowe mogło posłużyć jak najdłużej, również powinno zostać ono odpowiednio zabezpieczone. Można zakupić drewno impregnowane ciśnieniowo, olejowane lub wykończone innymi preparatami. Olej jest zasadniczo najlepszym wyborem, ponieważ pozwala deskom „oddychać”, czyli naturalnie przyjmować i oddawać wilgoć. Zabezpieczać trzeba wszystkie rodzaje drewna, także termodrewno. Należy pamiętać, że olejowane muszą być wszystkie płaszczyzny drewna, dlatego najlepiej na początku warto je zabezpieczyć, a potem montować.

Gdy szukasz profesjonalnej pomocy w doborze odpowiednich desek tarasowych oraz ich montażu, wybierz firmę Parkiety dla Ciebie, która działa w Warszawie i okolicach. Dzięki swojemu 15-letniemu doświadczeniu zapewnia klientom pełną i fachową obsługę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *