Skandynawskie wnętrza

mar 27, 15 Skandynawskie wnętrza

Co sprawia, że styl skandynawski jest tak popularny? Pokochało go wielu ludzi z różnych zakątków świata. Za co? Za prostotę, naturalność i świeżość. Za połączenie uniwersalnej estetyki z funkcjonalnością.

Styl skandynawski to wzornictwo przede wszystkim szwedzkie, ale również duńskie i fińskie. Wszędzie podstawą jest biel, drewno i ład.

Dlaczego biel?

Ponieważ to jasna barwa, która rozjaśni każde pomieszczenie, powiększy je optycznie i odbije światło. Światło jest bardzo pożądane w krajach Północy, gdzie dni są krótkie i szybko zapada zmierzch. Dlatego Skandynawowie lubią otaczać się rzeczami jasnymi i nie wyobrażają sobie ciemnych aranżacji. Najbardziej cenne jest światło dzienne, dlatego w oknach nie wiesza się nawet zwiewnych firanek, a co dopiero ciężkich zasłon. W Polsce nie zawsze możemy pochwalić się pięknymi widokami za oknem, więc możemy zawiesić roletę, najlepiej transparentną, która przepuszcza promienie słoneczne i dodatkowo rozświetli pomieszczenie. Roleta może być różny kolor, biały lub łososiowy albo groszkowy. Jeśli zdecydujemy się na kolorową roletę, jej kolor będzie się rozchodził po pokoju i przebijał monotonię bieli.

Bo biel musi być. Nie może być inaczej. Na podłodze, ścianie, w meblach i dodatkach. Biel w połączeniu z drewnem to również wymóg. Bielone szafy lub biały drewniany parkiet. To elementy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego.

Dlaczego drewno?

Bo Skandynawia to natura, to lasy i łąki. Drewno jest materiałem naturalnym, który przybliża człowieka do natury, pozwala mu z nią obcować w zaciszu własnego domu. Drewno, ale koniecznie jasne. Drewno musi znaleźć się na podłodze. Może znaleźć się na ścianach w postaci boazerii. Drewniane powinny być meble. Drewniane mogą być również dodatki. Drewno powinno znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Nie są z tego wyłączone również łazienki. Drewniana podłoga w łazience i obudowa wanny z drewnianych paneli będzie w sam raz. Biel stwarza wrażenie chłodu, ale drewno sprawia, że podłogi są ciepłe i przyjemnie się po nich stąpa na bosaka.

Dlaczego ład?

We wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim nie może panować chaos. Zabroniony jest bałagan oraz zbyt duża ilość dodatków, ozdób i zbędnych rzeczy. Wystarczy tylko to, co potrzebne do funkcjonalnego życia. To nie jest styl dla bałaganiarzy i tych, którzy ciągle mają problem ze sprzątaniem. Choć nie jest to styl trudny do utrzymania w idealnym porządku. Pomaga w tym mała ilość dodatków i mebli.

Co jeszcze?

Styl skandynawski sprawdza się dobrze zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach. W małych, bo nie zagraca się przestrzeni zbędnymi i dużymi meblami oraz dlatego, że są jasne. W dużych, bo biel jeszcze bardziej potęguje wrażenie nieograniczonej przestrzeni. Im jest jej więcej, tym pomieszczenie jest bardziej przestronne i jasne.

Styl skandynawski może też opierać się na kontraście bieli i czerni w wydaniu fińskim. Z czernią nie należy jednak przesadzać, może znaleźć się na podłodze i w dodatkach.

Meble powinny być proste, bez zdobionych frontów. Styl skandynawski lubi proste formy i proste linie. Linie i paski pojawiają się na materiałach i dodatki. Dodatków może być bardzo mało lub trochę więcej. Mogą przełamywać biel pastelami. Warto zwrócić szczególną uwagę na dodatki drewniane, kamienne, wełniane lub skórzane. Naturalność i jeszcze raz naturalność. Wiele ciekawych dodatków można znaleźć w sklepach internetowych. Znalezienie coś w sieciówkach, co nadawałoby się do wnętrza w stylu skandynawskim, graniczy z cudem. Warto włożyć trochę wysiłku w znalezienie odpowiednich rzeczy i pamiętać, że styl skandynawski nie kończy się na sklepie Ikea.

Fot. designismine.blogspot.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *