Płytki do kuchni
Podczas projektowania kuchni trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele kwestii – począwszy od kolorystyki, stylu, praktyczności sprzętów aż po cenę końcową. Początek prac remontowych to położenie płytek, które są właściwie nieodłącznym elementem kuchni. Dla osób z bujną wyobraźnią i zapałem do majsterkowania, aranżacja kuchni może być ciekawym wyzwaniem.
Wielkość ma znaczenie. Duże płytki wyglądają bardzo efektownie, ale można sobie na nie pozwolić tylko wtedy jeśli kuchnia jest dużych rozmiarów i płytki będą widoczne a nie przysłonięte w znacznym stopniu meblami czy sprzętami. Duże płytki podłogowe w małych kuchniach wyglądają fatalnie a na dodatek optycznie zmniejszają przestrzeń. To prawda, że położenie małych płytek (na przykład takich 10×10) zajmuje więcej czasu niż dużych, ale z kolei w małej kuchni nie będzie dużej powierzchni do płytkowania. Kiedyś kładło się płytki na wszystkich lub prawie wszystkich ścianach kuchni, dziś tylko nad zlewem, kuchenką, ewentualnie przy stole. Reszta ściany może być pomalowana lub wytapetowana.
Kolorystyka decyduje o wrażeniu estetycznym. Truizmem jest to, że płytki muszą być dopasowane do mebli. Nie chodzi o to, że mają się zlewać, ale o to, żeby harmonijnie ze sobą współgrały. Wszystko zależy od gustu. Jedni preferują jasne kolory, które kojarzą się z czystością i schludnością. Inni wolą ciemne lub zdecydowane barwy, które nadają wnętrzu charakter elegancki lub modernistyczny. W przypadku jasnych odcieni, trzeba wziąć pod uwagę, że właściciel kuchni musi być za pan brat ze sprzątaniem, bo każdy okruszek czy plamka z sosu będzie widoczna.
Faktura ważna dla utrzymania czystości. Do wykończenia kuchni lepiej wybierać płytki o gładkiej powierzchni. Jeżeli płytki o chropowatej fakturze ulegną zabrudzeniu, to możemy przygotować się na szorowanie. A przecież w kuchni nie trudno o tłuste plamy lub kleksy z soków owocowych, które bardzo szybko barwią różne powierzchnie.
Najnowsze komentarze