Odświeżanie ścian w pokoju

kw. 03, 15 Odświeżanie ścian w pokoju

Odświeżanie i mycie sufitu i ścian, chociaż wydaje się zbędne, to w rzeczywistości jest konieczne, w szczególności jeżeli w domu wychowują się dzieci. Wtedy ściany są bardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia – kurz, plamy z jedzenia to nic nowego w pokoju dziecka.

Jeżeli decydujemy się na gruntowne oczyszczenie ścian, to powinniśmy zacząć od sufitu, ale wcześniej należy odsunąć meble, przynajmniej te, które da się odsunąć i zakryć je folią. Tak samo trzeba zabezpieczyć telewizor czy inne cenne sprzęty. Sufit w przeważającej większości domów pokryty jest farbą emulsyjna lub klejową. W obydwu przypadkach czyści się go suchą szmatką nawiniętą na miotłę. Przyda nam się również prosta drabina. Zmiatamy wtedy kurz i pajęczyny jednolitym posuwistym ruchem, zawsze w kierunku okna. Za to kasetony można czyścić na sucho i na mokro – wodą z detergentem.

Następny etap to ściany. Pokryte farbą emulsyjną czyścimy wodą z bardzo delikatnym detergentem w miejscu gdzie na przykład powstały ślady od mebli. Można także spróbować usunąć zabrudzenia pocierając je szkolną gumką do mazania lub kawałkiem białego czerstwego chleba. Tak samo usuwa się plamy z tapet – gumką lub chlebem. Potem trzeba ścianę omieść z paprochów. Tapety winylowe można śmiało myć gąbką nasączona wodą ze środkiem chemicznym. Zawsze należy myć je ruchem pionowym od dołu do góry i spłukiwać czystą gąbką od góry do dołu. Tapety papierowe nie wytrzymają nasączenia wilgocią, więc można je tylko czyścić na sucho. Tapety korkowe nieutwardzone wystarczy przecierać suchą szmatką, a te utwardzone można myć na mokro.

Aby zapobiegać powstawaniu kurzu i jego osadzaniu się na ścianach należy wycierać kaloryfery i grzejniki. To na nich gromadzi się bardzo dużo pyłu w sezonie grzewczym – kaloryfer rozgrzewa się a kurz wzbija w powietrze. Aby dotrzeć do wszystkich zakamarków grzejnika można użyć szczotki do butelek owiniętej czystym gałgankiem, który został namoczony w wodzie z mydłem i kilkoma kroplami amoniaku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *