Meble pod siebie – wybór blatu

lut 11, 13 Meble pod siebie – wybór blatu

Blat powinno się dostosować do charakteru osoby, która będzie z niego korzystać.

Jest to główna przestrzeń, która rodzi wrażenia odpowiednie do stanu emocjonalnego osoby, która przy nim przebywa. Jak przypominam sobie biurka dyrektorów to widzę solidny dąb, a powierzchnia blatu jest duża na tyle, że siedząc przy biurku ze strony gościa ledwo możemy dojrzeć co za majestatyczna postać znajduje się po drugiej stronie. Jakie znaczenia kryje w sobie rodzaj i kolor blatu i co przynosi ludziom?

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z antropologicznego charakteru blatu – jest on właściwie główną przestrzenią tworzącą doznania towarzyszące używaniu danego mebla.

 

Jak dobrać blat pod siebie?

 

Pytanie to pragnę uzasadnić tym, że często wybieramy blat pod coś – blat do kuchni, do jasnego salonu, czy do biurka w sypialni. Warto udać się z tym pytaniem o krok dalej. Nie pytać o meble, a pytać o nas samych – jak czujemy się w danej przestrzeni, co robimy i będziemy robić. Jak będziemy się czuli, kiedy użyjemy taki, a nie inny blat.

 

Warto wskazać na podstawowe funkcje, jakie blat może spełniać:

 

Rodzaju wykonywanego zajęcia – zależnie od tego, czy blat będzie potrzebny

  • do ciężkiej,
  • czy do lekkiej pracy umysłowej,
  • kreatywych prac warsztatowych,
  • do relaksu,
  • do kładzenia na nim wszystkiego co niepotrzebne,
  • czy do witania gości.

 

Każda z tych funkcji wykorzystania go niesie poważne konsekwencje dla tego, jaki blat być powinien. Uważam, że każdy ma tu własne zdanie, ale mimo tego pragnę dać kilka wskazówek.

 

biznes

Blat do ciężkiej pracy umysłowej – powinien być solidny, wykonany najlepiej z twardego i ciemnego drewna. Ma być tak czysty jak umysł analityczny. Nie może posiadać żadnych dystraktorów w formie jaskrawych barw. Nie warto też by posiadał grafiki – mogą one przywoływać skojarzenia niepotrzebne w pracy.

 

 

Blat do lekkiej pracy umysłowej – niech będzie jasny, ale również jednolity – ewentualnie niech kolory zmieniają jedynie tonację na jaśniejszą lub ciemniejszą. Przyjazny do pracy może okazać się kolor żółty lub kremowy. Pobudzają one koncentrację i wzmacniają logiczne myślenie.

 

Blat do kreatywnych prac warsztatowych – takich jak malowanie, rysowanie, modelowanie (z różnych materiałów), a nawet w grę wchodzi zabawa z dziecmi. Taki blat musi spełnić raczej wymagania techniczne – odporność na zabrudzenia, na kwasy, wszelkie środki chemiczne, jakich będziemy na nim używać. Również warto zatroszczyć się o solidną warstwę ochronną – by nie stracił swojego pierwotnego koloru. Powinien też być odporny na zarysowania, dlatego drewno i płyta laminowana będzą tu najmniej polecanym wyborem. Lepiej już zastosować kamień, bądź pokryć blat przezroczystym materiałem. Kamień jest bardzo drogi i wiele waży, ale jego solidność nie ma sobie równych. Ciężko również nadaje mu się kolory, toteż dla tych, którym marzy się barwny warsztatowy stół z pewnością nie sprawi radości.

 

Blat do relaksu – niech będzie skrojony na Twoje/Wasze potrzeby. Najlepiej, żeby był w ulubionym kolorze. Warto również poeksperymentować z odcieniami.

I tu zależnie od sytuacji: czy ma to być blat do kuchennego stołu, czy do kuchennych szafek na których uwielbiasz przygotowywać potrawy, blat do komputerowego biurka czy do stolika w salonie

 

Blat na stole dla gości – ta funkcja blatu może nieco zaskakiwać, ale praktycznie każdy mebel z blatem ma jakieś zastosowanie związane z osobami pojawiającymi się w mieszkaniu. Jeżeli często miewasz gości, na środku pokoju stoi niewielki stolik, na którym często rozkładacie piwo, chipsy lub gry planszowe, warto zastanowić się nad designem blatu, by idealnie spełniał swoją funkcję. Niech będzie „wesoły” lub „przyjazny” z wyglądu i odporny zabrudzenia i zarysowania. Przede wszystkim niech będzie odporny i stabilny – w przeciwnym wypadku może nie przeżyć wielu imprez.

smile

 

 

Czy można wyjść naprzeciw tym konwencjom?

I tak i nie. Z jednej strony udowodniono, że niepasujące otoczenie mebli bardzo rozprasza w pracy, albo wprowadza dyskomfort do danego typu zajęć. Toteż aranżacja staje się właściwie kluczowa, jeżeli chodzi o „odnalezienie się” człowieka w danej przestrzeni.

 

A jeśli zrobimy wszystko na opak? Dla osób kreatywnych będzie to z pewnością atutem, ale konserwatyści i wszyscy ci, którzy niechętnie zmieniają status quo z dnia na dzień lepiej niech trzyamją się z daleka od tego pomysłu. W pomieszczeniu może pojawić się dysharmonia. W pracy wystarczy detal który rozparasza myśli – nieważne czy jest to jaskrawy element na ścianie, czy biały blat w czarne kropki – nie można przy nim pracować wydajnie.

 

Z tych „ludzkich” powodów warto zastanowić się nad wyborem blatu, ale też i innych mebli.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *