Jaki materiał na firany?

gru 14, 14 Jaki materiał na firany?

Okna we wnętrzach posiadają bardzo duże znaczenie. Bardzo często podczas aranżacji wnętrz o nich zapominamy lub nie przywiązujemy odpowiedniej wagi do tego znaczącego detalu. Przy pomocy odpowiedniej dekoracji okna, możemy nadać wnętrzu różny charakter. Czy to w salonie, sypialni czy kuchni przystrojone okna z pewnością wpłyną na styl i klimat pomieszczenia. Pamiętajmy więc aby zwrócić szczególną uwagę na ten element. Ważny jest bowiem nie tylko materiał na firany i zasłony. Znaczenie posiadają również karnisze i sam sposób upięcia materiałów na karniszu.

Dawniej większość firan szyta była z materiałów koronkowych. Dzisiaj sytuacja ta znacznie się zmieniła i na rynku mamy dostępne firany szyte z wielu różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą żakard, organtyna, woal, markizeta, tiul czy tkaniny inopodobne.

Tkaniny Żakardowe posiadają bardzo rozbudowane wzornictwo. Wykonuje się je na krosnach posiadających tak zwany „Mechanizm Żakarda”. Tego typu materiał może być wykonywany jako pojedynczy lub wielowarstwowy. Tkanina żakardowa pojedyncza wykonywana jest z jednej osnowy i jednego wątku. Tego typu materiał możemy dodatkowo podzielić na jednobarwne, wielobarwne, wielowątkowe oraz wieloosnowowe.

Tkaniny żakardowe wielowarstwowe są tworzone na wielu osnowach i w tym przypadku używa się również wielu wątków. Wzór na materiale oraz tło tworzone są przez wątki, osnowy lub tkaniny. Technika wytwarzania tkanin żakardowych nie należy do najłatwiejszych- nie mniej jednak mnogość wzorów i kolorów sprawia, że doskonale będą wyglądały właściwie w każdym wnętrzu.

Innym ciekawym materiałem sprawdzającym się w produkcji firan jest organtyna. Jest ona cienką, prześwitującą tkaniną wykonaną w całości z poliestru lub też zmieszana w połowie z poliamidami. Organtyna posiada splot włoskowo-wątkowy. Ze względu na swój charakter najczęściej używana jest w branży dekoracyjnej.

Podobnym splotem jak organtyna charakteryzuje się woal. Jest on cienką, mleczną tkaniną o delikatnym prześwicie. Woal produkuje się z takich materiałów jak: bawełna, sztuczne włókna lub mieszanki jednych i drugich.

Tiul jest bardzo eleganckim i ekskluzywnym materiałem na firany. Jest to lekka, ażurowa tkanina. Przeważnie wykonana jest z bawełny chociaż zdarza się także, że tiul robi się z jedwabiu. Jest on materiałem niezwykle przejrzystym.

Jak już mówiłem na początku, materiał na firany jest jednym z najważniejszych elementów. Nie zapominajmy jednak o zasłonach, karniszach i upięciu materiału. Tym jednak zajmiemy się innym razem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *