Diabeł tkwi w szczegółach

sty 22, 15 Diabeł tkwi w szczegółach

Przechodząc przez drzwi, zazwyczaj musimy je najpierw otworzyć. Ten naturalny odruch sprawia, że w zasadzie przestajemy zwracać uwagę na kształt, projekt czy tym bardziej kolor klamki. Jest to jednak mały szczegół o bardzo dużym znaczeniu.


Kiedyś kształt kołatek czy klamek montowanych na drzwiach wejściowych był wyznacznikiem statusu społecznego. Można było mieć pewność, że za suto ozdobionymi drzwiami odnajdziemy podobny przepych (dziś ich rolę przejmują wideodomofony). Projektanci wnętrz stają jednak przed podobnym zadaniem, co kompozytorzy muzyki filmowej – dobrze napisaną ścieżkę dźwiękową mało kto w trakcie projekcji zauważy. Słabą usłyszy każdy.

Klamka, czy do okna, czy do drzwi, jest aranżacyjnym szczegółem. Jak w każdym zaś przypadku, szczegóły decydują o odbiorze całości. Słowem kluczem przy ich doborze powinna być konsekwencja. Jeśli stylistyka całego domu utrzymana jest w surowym, ascetycznym klimacie, to samo kryterium powinno być decydujące przy wyborze klamek. Analogicznie, bardziej ekstrawaganckie dodatki służą wystrojowi przywodzącemu na myśl barok.

Klamka jest szczegółem decydującym o odbiorze wnętrz

Jeśli domownikami są również dzieci, możemy pomyśleć o drzwiach na zatrzask otwieranych tylko od wewnątrz. Z jednej strony rodzi to ryzyko zatrzaśnięcia drzwi bez kluczy w kieszeni (które możemy częściowo wyeliminować, trzymając zapasowy komplet bezpiecznie u sąsiadów), ale z drugiej minimalizuje szansę pozostawienia otwartego przez dzieci domu w trakcie całodniowej nieobecności. Jeśli ufamy sobie na tyle, by wiedzieć że nie zatrzaśniemy kluczy w środku, powinniśmy zdecydować się na zewnętrzne klamki w formie gałek. Ich wzory potrafią trafić w gusta najbardziej wybrednych – od najprostszych i eleganckich, po pełne wytwornych wzorów.

Wybór dodatków do mieszkania powinien być jednak elementem większej całości. Decydując się na jeden rodzaj materiału i koloru, wciąż możemy manipulować szczegółem – drobna zmiana odcienia czy delikatnie zmodyfikowany wzór pozwoli uniknąć monotonii, ale zapewni też wrażenie projektu kompletnego. Należy się jednak wystrzegać doboru osobnego wzoru klamki pod konkretne drzwi. Takie posunięcie spowoduje optyczny chaos i wrażenie dezorganizacji, a nie na tym nam zależy.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *