Co w wyposażeniu kuchni? – ekspres do kawy

kw. 12, 15 Co w wyposażeniu kuchni? – ekspres do kawy

Jeżeli każdy swój dzień rozpoczynasz od przygotowania sobie kawy, może warto zastanowić się nad kupnem ekspresu? Tu jednak pojawia się niemały dylemat, ponieważ ich rodzajów jest naprawdę dużo – bez obaw, pomożemy Ci wybrać.

Z pewnością wartym zarekomendowania ekspresem jest ekspres ciśnieniowy, który poza działaniem na zasadzie ciśnienia, wykorzystuje również wysoką temperaturę. Parametry takiego urządzenia to od trzech do piętnastu barów i temperaturze dziewięćdziesięciu sześciu stopni Celsjusza. Jak działa taki ekspres?

Niemal wrząca woda, pod ciśnieniem, przepuszczana jest tu przez kolbę ze zmieloną i sprasowaną kawą. Dużą zaletą ciśnieniowych ekspresów jest fakt, iż za jego pomocą możemy przygotować wiele rodzajów kaw, od espresso po latte czy cappuccino, czyli kaw z dodatkiem mleka. W tego rodzaju ekspresach nie mamy naczynia, w którym gromadzi się świeżo zaparzona kawa. Pod dyszą ustawiamy filiżankę, do której bezpośrednio nalewana jest kawa.

Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżniamy te ręczne, automatyczne, do zabudowy i wolno stojące. Wspomnieć należy również o bardzo prostym rodzaju ekspresu ciśnieniowego (dzbankowego), tak zwanej kafeterce. Nie podłącza się go do prądu. Aby zagotować w nim wodę, należy ustawić kafeterkę na palniku kuchenki gazowej lub na płycie kuchenki elektrycznej, które wchodzą w skład wyposażenia kuchni.

Znaczniej tańszymi od ciśnieniowych, są ekspresy przelewowe. Ma on również inne zalety, po pierwsze to, że za jednym razem możemy przygotować kawę dla kilku osób, kawa parzona jest w temperaturze 96 stopni Celsjusza, a to pozwala na wydobycie jej pełnego aromatu i smaku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *