Zamieszkać w fabryce
Moda na mieszkanie w budynkach, które kiedyś były przeznaczone do użytku przemysłowego przyszła do Polski z zachodu. Pierwsze polskie lofty powstały w fabryce Karola Scheiblera w Łodzi – mieście znanym z przemysłu włókienniczego.
Idea mieszkania w fabryce nadal budzi zdziwienie wśród osób, które o niej nie słyszały. Ciągle kojarzy się to z biedą i bezdomnością. Faktycznie, początkowo w opuszczonych budynkach fabryk mieszkali ubodzy robotnicy, którzy stracili pracę i nie mieli się gdzie podziać. Pustostany zaczęły niszczeć. Po latach ktoś wpadł na pomysł, żeby je wyremontować i wykorzystać do celów mieszkalnych. Dziś zamieszkanie w obszernym i wygodnym lofcie to luksus,na który mogą sobie pozwolić tylko zamożni.
Jeżeli nie stać cię na tak kosztowną inwestycję, ale lubisz nowoczesny styl lub styl industrialny, to możesz spróbować stworzyć podobny klimat w swoim mieszkaniu. Niestety, wymaga to przeprowadzenia raczej gruntownego remontu. Ściany w loftach często nie są otynkowane, aby wyeksponować ciekawą strukturę czerwonych cegieł. Można uzyskać taki sam efekt przez zastosowanie kamienia lub klinkieru. Można także zostawić ściany całkowicie gładkie, ale koniecznie białe.
Meble w mieszkaniu powinny mieć bardzo prostą, wręcz surową formę. Mogą być drewniane, ale najlepiej, aby drewno wyglądało na stare i było bez ornamentów ozdobnych. Kolorami, które pasują do tego typu wnętrz jest przede wszystkim biały, który bardzo dobrze komponuje się z czernią a także wszelkimi elementami metalowymi.
Można także urządzić dom w stylu minimalistycznym i otworzyć go na ogród – surowa forma i duża przestrzeń są bardzo nowoczesne, szczególnie w połączeniu z betonowymi elementami, na przykład schodami.
Najnowsze komentarze