Żaluzje czy rolety?

Wymarzone wnętrza każdego pomieszczenia składają się z kilku elementów.  Są nimi m.in. meble, podłogi, dekoracje i akcesoria a także okna. Przy dekoracji okien ważne są głównie żaluzje oraz rolety. Czym charakteryzują się i które z nich wybrać?

Na początku jednak odpowiedzmy sobie na pytanie – dlaczego warto mieć żaluzje?
Żaluzje regulują poziom oświetlenia danego pomieszczenia. W letnie dni chronią nie tylko przed uciążliwym upałem ale także przed przypadkowymi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Poza tym  to wspaniały dodatek, który może upiększyć wnętrze pomieszczenia.

Rodzaje żaluzji
Wśród rodzajów żaluzji wyróżniamy żaluzje plisowane, okienne poziome praz pionowe. Głównie składają się z cienkich pasków tworzywa zwanych lamelami.  Żaluzje pionowe w odróżnieniu od reszty żaluzji poziomych odsuwane są w prawo lub lewo (nie od góry i do góry). Mogą być jednak także zamontowane ukośnie. Dostępne są głównie w stonowanych odcieniach – jasnych i szarych.

Żaluzje można podzielić także ze względu na materiał, z którego są wykonane. Mogą być żaluzję drewniane, bambusowe, aluminiowe lub PCV. Żaluzje drewniane są bardzo eleganckie oraz doskonale wpasują się we wnętrza stylu retro. Żaluzje bambusowe,  podobnie jak drewniane są bardzo stylowe. Poza tym wyglądają naturalnie. Żaluzje aluminiowe są z kolei trwałe i lekkie. Podobnie jest z żaluzjami PCV. Są one zarówno lekkie jak i najtańsze z możliwych rodzajów żaluzji.

Rodzaje rolet
Rolety są bardziej zróżnicowane. Głównie chodzi oczywiście o ich kolory. Ich wachlarz barw zachwyci oko i gusta niejednego z nas. Jednak jeśli chcemy, by szczególnie chroniło nas przed słońcem, należy wybrać te ciemniejsze.  Rolety mogą być w kasecie lub bez kasety. Kaseta jest to obudowa znajdująca się u góry okna, w której zwijany jest materiał.

Wybór żaluzji lub rolet zależy między innymi od potrzeb, wnętrza pomieszczenia oraz stylu, w którym jest urządzony. Wybór zależy także od naszych preferencji. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowych informacji, zawsze można wesprzeć się na forum internetowym lub zapytać fachowców w tej dziedzinie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *