Zagrajmy w kolory

mar 20, 15 Zagrajmy w kolory

Jakiego koloru powinna być ściana w sypialni, a jakiego w kuchni, jakiego w łazience, a jakiego w przedpokoju, jakich w ogóle użyć kolorów, jeśli chodzi o szczegółową aranżację naszych wnętrz. Jakie barwy będą nam najlepiej odpowiadać, które będą odzwierciedleniem naszej duszy, naszych ukrytych potrzeb. Tak, tak – to wszystko ma znaczenie. Każdy z kolorów ma swoją odmienną symbolikę, którą warto poznać.

Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, dlaczego jeden kolor jest naszym ulubionym, z chęcią stawiamy na przedmioty właśnie w tym kolorze, ubieramy się w tych barwach, a w inne kompletnie nam się nie widzą. Ten przewodnik może nieco rozjaśnić sytuację.

Biały – jeden z najbardziej powszechnych kolorów, a na pewno najpowszechniejszy, jeśli chodzi o wnętrza większości pomieszczeń. Białe ściany możemy spotkać wszędzie, ponieważ są tak popularne w naszych domach jak kosz na śmieci, nie wspominając oczywiście o suficie, który biały jest niemal zawsze. Wyjątkiem od tej reguły są naprawdę ekstremalne przypadki. Dlaczego tak jest? Głównie dlatego, że biały sufit dodaje światła. Biel jest kolorem naturalnej czystości, a nawet niewinności, szybkie skojarzenie – anioły. Kolor ten stwarza także poczucie śnieżnej zimowej aury, która jest owiana świeżością i szerokim horyzontem, który z kolei w swojej symbolice dzierży miano swoistego rodzaju niezapisanej karty, porywa do działania, warto więc stawiać na niego także przy aranżowaniu miejsc pracy.

Czarny – biel i czerń idą ze sobą w parze od wieków, chociaż niekoniecznie do siebie pasują, gdyż ich kontrast jest możliwie maksymalny. Z pewnością czarny budzi skrajne emocje. W większości przypadków, nie kojarzy się zbyt dobrze, aczkolwiek tą kwestię należy rozgraniczyć w zależności od danej osobowości. Ten kolor jest niewątpliwie mocno nacechowany. Symbolizuje poczucie władzy i mocy, ale także inteligencji i elegancji. Jest dość niechętnie wykorzystywany przy aranżacji wnętrz, wiele osób po prostu nie chce odważyć się taki krok. Jest to błędem, ponieważ efekt czarnych ścian potrafi wprawić w zachwyt. Z drugiej strony, aby zadbać o odpowiedni efekt, należy posilać się nim w odpowiednich proporcjach.

Czerwony – podobnie jak w przypadku czarnego, z czerwienią nie wolno przeholować, ponieważ jej nadmiar może wywoływać nawet ciutkę agresji. Ze względu na to, że jest to niezwykle żywa barwa, przywołuje w nas poczucie energii. Czerwony jest kolorem wielu elementów ludzkiego ciała, przez co staje się on naturalnym odzwierciedleniem żywotności. Nie trzeba nikomu mówić o tym, że to kolor serca, od maleńkości więc kojarzymy go z uczuciem miłości. Podobnie jak biały, może być istotnym elementem aranżacji wielu miejsc pracy, nie bez powodu przecież, szaleńczo na byka działa właśnie czerwona płachta. Nie da się pominąć znaczenia tego koloru w świecie romantyczno-erotycznym, skąd bowiem wzięła się ogromna popularność czerwonej szminki, czerwonych szpilek czy też bielizny w podobnych odcieniach.

Cdn…

1 Comment

  1. Przemek /

    Ja uważam, że nie powinno się malować wszystkich ścian jeśli wybierzemy bardzo intensywny kolor, warto go połączyć z jaśniejszym odcieniem lub bielą. Mój kolega właśnie bardzo fajnie pomalować sobie salon na dwa kolory. Dwie ściany tam gdzie okna pomalował na śnieżnobiały a dwie kolejne na kolor „Dyskretny gest” Śnieżki Satynowej i powiem szczerze wyszło bardzo fajnie. Od malowania minęło już pół roku a kolor dalej jest taki sam jak po malowaniu. Kolega mi mówił, że ta farba zawiera teflon i jak się pobrudzi to łatwo się zmywa brud z niej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *