Wybieramy podłogę na taras

lut 21, 15 Wybieramy podłogę na taras

Podłoga jest ważnym elementem każdego domu, a częścią domu jest taras. Jeżeli podłogi do sypialni czy łazienki zostały starannie wybrane, tak samo powinno być w przypadku tarasu. Podłoga na tarasie musi wprawiać nas w dobry nastrój, wszak jest to miejsce relaksu.

Jednym z najpopularniejszych materiałów na podłogę tarasową jest gres. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli taras wychodzi z kuchni lub z innego pomieszczenia wyłożonego płytkami. Gres musi pasować do otoczenia, również swym kolorem lub wzorem, a tych do wyboru nie brakuje. Ważne, aby był to gres nieszkliwiony przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Płytki muszą być odporne na wilgoć, promienie UV oraz na mróz. Najlepiej wybrać te o wysokim stopniu ścieralności, czyli klasę IV lub V. Płytki, czy to gres, ceramiczne czy terakota, muszą być przymocowane za pomocą mrozoodpornego kleju. Minusem płytek jest to, że latem mogą się mocno nagrzać.

Można też wybrać płyty kamienne, betonowe, kostkę brukową lub klinkierową. Taka podłoga ładnie skomponuje się z kamiennym lub ceglanym ogrodzeniem oraz z kamiennymi elementami ogrodu, np. z ogródkiem skalnym lub studnią. Kamień jest wyborem, który wniesie chłód na taras, ale pozostawi go naturalnym.

Naturalny charakter pomoże też utrzymać podłoga drewniana. Pasuje ona do każdego tarasu, zwłaszcza gdy dom posiada drewniane ramy okienne, albo drewniany balkon, a w ogrodzie znajduje się drewniana altana, huśtawka lub drewniane ogrodzenie. Drewniany taras jest przedłużeniem pokoju, w którym znajduje się podłoga drewniana. Wybierając drewno na taras, trzeba pamiętać, że musi być ono bardzo wytrzymałe. Warto czytać zalecenia producenta odnośnie stosowania danego typu podłogi. Polecane jest drewno egzotyczne, takie jak azjatycki teak, odporny na wodę i termity czy niezwykle wytrzymały merbau z naturalnymi złoceniami, brazylijskie ipe, ciemne wenge z Ameryki Środkowej czy pochodzące z Ameryki Południowej drewno massaranduba. To gatunki niezwykle wytrzymałe i odporne na pleśń oraz grzyby. Z rodzimych gatunków drewna można wybrać dąb, modrzew lub akację. Deski muszą być grube na co najmniej 2 cm. Trzeba je zamocować na legarach z odstępami co 0,5 cm, by drewno mogło pracować. Ważna jest odpowiednia ochrona. Drewnianą podłogę na tarasie warto pokryć olejem do tarasów. To zaimpregnuje drewno i wydobędzie z niego piękny kolor. Drewno niszczy się szybko tylko wtedy, gdy nie jest odpowiednio pielęgnowane. Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące konserwacji i czyszczenia danej podłogi drewnianej. Drewniana podłoga wniesie ciepło na taras, nie tylko poprzez swój wygląd. Można po niej chodzić boso, bo jest ciepła, nie nagrzewa się tak jak płytki, więc nie parzy w stopy. Można użyć też desek ryflowanych, czyli posiadających żłobienia. Taka podłoga jest całkowicie antypoślizgowa i odprowadza wodę.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *