Wybieramy drzwi – kiedy sprawdzą się pełne, a kiedy przeszklone?
Bardzo ważnym elementem każdego domu, zarówno pod względem praktycznym, jak i wizualnym, są drzwi. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje: drzwi pełne i drzwi przeszklone. Jak wybrać odpowiednie? Oto kilka wskazówek!
Drzwi wejściowe
Frontowe drzwi do domu stanowią nie tylko element systemu bezpieczeństwa, ale także wizytówkę budynku. Drzwi wejściowe zdecydowanie powinny być zabudowane oraz wyposażone w dobrej jakości antywłamaniowe zamki. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie i bezpiecznie. Jeśli jednak chcemy odrobinę urozmaicić frontową elewację, możemy zdecydować się na drzwi ozdobione niewielkim witrażem, rzeźbione lub dekorowane intarsją. Jednolitą płaszczyznę rozbić można także poprzez zastosowanie wklęsłych i wypukłych powierzchni.
Drzwi tarasowe i balkonowe
W przypadku drzwi prowadzących na taras oraz balkon można pokusić się o przeszklenia – nadadzą one lekkości salonowi i doświetlą jego wnętrze. Dzięki takim drzwiom, a także współgrającym z nimi dużym oknom, na co dzień będziemy mogli cieszyć się pięknym widokiem ogrodu. Latem warto pomyśleć o zamontowaniu moskitiery, która ochroni wnętrze domu przed inwazją komarów. Polecane jest także zainstalowanie ochronnych żaluzji na oknach i drzwiach tarasowych na parterze, zwłaszcza jeśli często pozostawiamy dom bez opieki.
Drzwi wewnętrzne
W przypadku drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu, dobór ich rodzaju zależy od naszych upodobań. Zamontować możemy drzwi pełne, częściowo lub w całości przeszklone. Drzwi pełne mogą wydawać się nieco ciężkie i przysadziste – pamiętajmy, aby dobrze dobrać ich wygląd do całego wnętrza. W drzwiach przeszklonych szybki nie muszą być przejrzyste, mogą być matowe, pokryte wzorkami i fakturą. Dzięki temu zapewnimy sobie nieco więcej intymności, a zarazem pozwolimy światłu przenikać przez otwory drzwiowe. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku łazienki, w której każdy powinien czuć się ukryty przed wzrokiem postronnych osób. Wybór drzwi powinien wynikać zatem po pierwsze z ich umiejscowienia, a po drugie ze stylu, w jakim zaaranżowana jest cała przestrzeń.
Najnowsze komentarze