Uwaga! Dziecko w łazience!

sty 11, 15 Uwaga! Dziecko w łazience!

Dziecku nie zawsze pasuje wszystko to, co dorosłym. Jak byście się czuli pośród wielkich mebli, na które ciężko byłoby wam wejść? A gdybyście chcieli umyć ręce, ale nie dosięgalibyście do umywalki? Przydałyby się pewne udogodnienia, prawda? Dlatego jako rodzice musicie o nich pomyśleć, by całe mieszkanie, w tym łazienka, były dla dziecka przyjazne.

Łazienka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jest to miejsce, gdzie o wypadek nie trudno, dlatego trzeba zaaranżować ją tak, by zminimalizować to ryzyko. Aranżację łazienki dla dzieci trzeba uzależnić od tego czy jest to jedyna łazienka w domu, z której korzysta cała rodzina czy też jest to łazienka wyłącznie do dyspozycji dziecka lub dzieci.

W pierwszym przypadku trzeba się postarać o nakładkę na deskę sedesową oraz podest, by dziecko bez problemu dosięgło do umywalki i mogło wejść do wanny. Oczywiście dziecko powinno mieć swoje dziecięce kosmetyki oraz wesołe ręczniki i pozostałe akcesoria. Wanna lub brodzik powinien być wyłożony matą antypoślizgową. Jeśli w łazience znajduje się wanna i boimy się ciągłego zachlapywania podłogi, można nałożyć na nią parawan nawannowy. Na podłodze nie może zabraknąć puchatego dywanika. Należy pamiętać, by wszelkie środki chemiczne schować jak najwyżej, by dziecko ich nie znalazło.

W drugim przypadku można trochę zaszaleć. Możemy wyłożyć łazienkę płytkami z bajkowymi motywami, ale musimy wziąć pod uwagę, że będziemy musieli je skuć, gdy dziecko z nich wyrośnie. Bezpieczniej dobrać bajkowe dodatki. Ściany można pomalować wodoodporną farbą na ulubione kolory dziecka. Łatwiej przemalować łazienkę niż położyć nowe płytki. Ceramikę można zamontować na niższym poziomie niż w dorosłej łazience. Może też być ona odpowiednio mniejsza. Meble powinny mieć zaokrąglone kształty.

W obydwu łazienkach nie może oczywiście zabraknąć zabawek do kąpieli i akcesoria umilających tę czynność. W utrzymaniu porządku z zabawkami pomoże pojemnik w kształcie żaby, hipopotama lub innego zwierzaka, który można zawiesić na wannie albo przymocować do ściany.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *