Urządzamy kuchnię

Dziś napiszę o aranżacji kuchni, bo wbrew pozorom nie jest to taka trudna sprawa i spokojnie poradzimy sobie sami. Proponujemy zapoznać się z naszym artykułem i dopiero później zdecydować, czy skorzystać z rad projektantów wnętrz.

Zacznijmy od kolorów. Nie do końca prawdą jest, że w kuchni powinny królować kolory jasne. Oczywiście, jeśli kuchnia nie jest dostatecznie oświetlona lub ślepa, to z pewnością zdecydowanie się na beże, żółcie, czy nawet biel będzie dobrym rozwiązaniem. Jednak, w przypadku, gdy nasze kuchenne królestwo jest dostatecznie jasne, warto pokusić się o odrobinę szaleństwa i zdecydować się na kolor bardziej intensywny, dla uzyskania kontrastu, należy jednak pamiętać, że do takich barw trudniej dobrać meble, czy kafelki. Specjaliści radzą, aby stosować monohromatyczne zestawienie kolorystyczne, czyli wykorzystanie jednej barwy, ale w różnych odcieniach, wtedy mamy pewność, że będą one tworzyły spójną całość. Jest to rozwiązanie bezpieczne, jednak można się też pokusić o harmoniczne zestawienie kolorów, w których barwy przechodzą jedna w drugą.

Gdy urządzamy naszą kuchnię od podstaw, musimy się też zdecydować, jaki ma mieć styl. Wciąż bardzo popularny jest styl tradycyjny. Co ciekawe we wnętrzach kuchennych coraz większe znaczenie mają tkaniny i często zamiast szafek skrzydłowych stosuje się na przykład płócienne zakrycia i szuflady. To właśnie one często jednocześnie są dodatkami i tworzą klimat miejsca. Mówi się, że klasyka jest wieczna i coś w tym musi być. bo często nowoczesne rozwiązania szybko wychodzą z mody. Osoby, które lubią eksperymentować często decydują się na nowoczesne rozwiązania. Kuchnię w takim stylu charakteryzuje surowy wygląd i oszczędność. Całość tworzą wyraźnie podkreślone geometryczne formy z wyeksponowanymi liniami poziomu i pionu. Co ciekawe uchwyty są często wpuszczane we fronty, więc nie pełnią już, jak w meblach tradycyjnych, funkcji ozdoby. Wśród kolorów, zdecydowanie zaczyna dominować venge – ciemny brąz wpadający w czerń, połączone najczęściej z czerwienią.

Przy urządzaniu kuchni należy także pamiętać o dodatkach, które dodadzą jej uroku. W nowoczesnej niech będą to stalowe elementy, i szklane naczynia również o geometrycznych kształtach, pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić – nowoczesność stawia na minimalizm. Styl tradycyjny daje nam większe pole do popisu, oszczędność byłaby wręcz nie na miejscu. Dobrze będą wyglądały dzbanki, wiklinowe koszyki pełne owoców, czy pojemniki z przyprawami.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się cenne i teraz aranżacja Państwa kuchni będzie o wiele mniej skomplikowana, a efekt końcowy satysfakcjonujący.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *