Upiększ swój balkon daliami

kw. 24, 15 Upiększ swój balkon daliami

Dalie zachwycają nas niespotykanymi kształtami kwiatów i pięknymi kolorami. Kwitną od połowy lata aż do późnej jesieni, dlatego tak chętnie wybieramy je na swoje balkony, tarasy i do ogrodów. Dalie są kwiatami obok których nie sposób przejść obojętnie.

Dalie, które charakteryzują się tym że są masywnymi i mocnymi krzewami. Obecnie znamy około 30 ich gatunków, które różnią się od siebie kształtem, kolorami kwiatów i wysokością. Dlatego mamy do wyboru dalie bardzo niskie (ok. 20cm) jak i te bardzo wysokie, które osiągają wysokość nawet 2 metrów. Istnieją odmiany o kwiatach w postaci lilii wodnych, piwonii, orchidei, chryzantem i anemonów, nie mówiąc już o głównych formacjach, takich jak płaskie, kaktusowe, półkaktusowe i kuliste. Równie szeroka jest gama kolorów w jakich możemy spotkać kwitnące dalie – w zasadzie możliwe są wszystkie barwy za wyjątkiem niebieskiego, którego nie udało się hodowcom uzyskać. Pojawiają się za to w różnych odmianach fioletu.

dalie

Podobnie jak większość kwiatów które często pojawiają się na naszych balkonach, dalie nie są specjalnie wymagające i trudne w uprawie. Oczywiście mają swoje wymagania, dlatego powinniśmy zapewnić im chociaż wymagane minimum. Bardzo ważne jest aby dalie uprawiać w miejscach dobrze nasłonecznionych, ewentualnie w półcieniu. Ze względu na to że mają bardzo kruche łodygi warto osłonić je przed wiatrem. Jeżeli chodzi o glebę do najlepsza jest dla nich żyzna i przepuszczalna, o dostatecznym nawodnieniu.  W okresach letnich, kiedy temperatury na dworze są bardzo wysokie, dalie należy obficie podlewać. Warto również zadbać o ich odpowiednie nawożenie – najlepsze będą nawozy naturalne. Nie należy przesadzać z nawozami azotowymi. Co prawdą powodują one rozrastanie się roślin, jednak zdecydowanie osłabiają kwitnienie.

Dalie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego nie powinno się ich wysadzać wcześniej niż w połowie maja – będziemy mieli pewność że nie zaszkodzą im poranne przymrozki. Na jesień po pierwszych mrozach należy przyciąć liście i wykopać karpy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *