Tajemnica stylu gotyckiego

Gotyk to architektura średniowieczna. Nawiązał do niej styl wiktoriański. Współcześnie otaczają się nim przynależący do subkultury gotyckiej, ale sięgają po niego również ci, którzy do niej należą. Gotyk pociąga swoją tajemniczością i wytwornością.

Styl gotycki nie jedno ma imię. Powstało wiele różnych nurtów, które poza gotykiem, czerpią z innych stylów. Można wymienić m.in. gothic glamouros, new gothic, romantic goth, empire gothic, fantasy gothic czy vampire gothic. Jest to styl trochę eklektyczny, ale posiada kilka stałych elementów.

Barwą dominującą w tym stylu jest bezsprzecznie czerń. Mroczna, tajemnicza i dramatyczna. Obok niej występują takie kolory jak szary, biel, złoto, srebro, krwista czerwień, ciemna butelkowa zieleń czy biskupi fiolet. Wskazane są również dodatki z miedzi i mosiądzu.

Czerń może być dominantą aranżacji, może być skontrastowana z bielą lub może zostać złagodzona przez inne kolory. Jeśli wnętrze jest małe, czarna podłoga i czarne ściany bardzo je pomniejszą. Podłoga może być czarna, wyłożona wykładziną o tym kolorze lub hebanowymi deskami. Ciemna brązowa i drewniana podłoga również będzie pasować. Dobre będą także duże płytki. Ściany można pomalować na biało. Gdzieniegdzie lub na jednej ścianie warto zostawić gołą cegłę, co nada wnętrzu surowości. Goły beton nasunie skojarzenia ze średniowiecznym zamkiem.

Zaaranżowanie pomieszczenia na gotyckie przy białych ścianach nie jest trudne. Wystarczą odpowiednie dodatki i meble. Najlepiej jeśli meble będą masywne i stylizowane na dawne czasy. Jakaś stara komoda albo toaletka. Dobrze jeśli będą wykonane z ciemnego drewna. Ich fronty mogą połyskiwać. Nie powinno zabraknąć foteli z aksamitnymi obiciami.

Jeśli chodzi o łazienki w stylu gotyckim, to koniecznie trzeba zaopatrzyć się w wolnostojącą wannę z kolorze czarnym na zdobionych nóżkach, czyli w stylu retro. Baterie również powinny być stylizowane, zaokrąglone, miedziane lub wykonane z mosiądzu. Pozostała ceramika również powinna być czarna. Tapicerowane krzesło może także stanąć w łazience.

Styl gotycki sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach dużych i wysokich niczym zamkowe komnaty. Duże okna trzeba jednak przysłonić ciemnymi i ciężkimi zasłonami, np. w kolorze purpury albo ciemnej zieleni. Przy mniejszych oknach można uczepić welon z tafty w ciemnym kolorze. Idealnie, jeśli w salonie będzie znajdował się kominek. Warto go obudować dekoracyjną obudową. Wskazany jest też długi drewniany stół w jadalni ze świecznikiem pośrodku. Posiłek spożywany przy takim stole wyda się ucztą na zamku Draculi. Warto zadbać o zdobione kieliszki do wina.

W salonie nie powinno zabraknąć kanapy w stylu wiktoriańskim. Czerwone aksamitne obicie może być mocnym akcentem wnętrza. W sypialni zaś najlepsze będzie duże łoże z metalową ramą i baldachimem. Łóżko może mieć zagłówek i dużo poduszek. Czarna pościel? Czemu nie? Biskupi fiolet będzie równie odpowiednim kolorem do sypialni.

We wnętrzu w stylu gotyckim nie może zabraknąć dużych luster w stylizowanych i bogato zdobionych ramach. Wśród dodatków powinny pojawić się koronki, brokat, satyna, aksamit. Charakter nadadzą motywy smoków, elfów, wampirów czy gargulców. Można też wykorzystać motywy czaszki, szkieletu, grobów, pająków i pajęczyn, czarnych kotów i  demonów. Można ich szukać pod postacią figurek, obrazów lub wtopione w rzeczy funkcjonalne, np. stół czy zegar. I obowiązkowo należy pamiętać o czarnych różach w wazonie.

 Fot. tchochkes.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *