Sypialnia w stylu brytyjskich kolonistów

kw. 19, 15 Sypialnia w stylu brytyjskich kolonistów

Sypialnia urządzona ze smakiem i dalekowschodnią elegancją, to sypialnia w stylu kolonialnym. W takiej sypialni można odpocząć i przenieść się w egzotyczny świat, ale nie pozbawiony europejskich akcentów.

Na przełomie wieku XVIII i XIX Brytyjczycy mieli kolonie w Birmie, Tajlandii, Laosie, Indonezji, ale najbardziej znaną jest po dziś dzień kolonia w Indiach, a właściwie Indie Brytyjskie. Brytyjczycy odcisnęli piętno na tym kraju, tak jak Indie wywarły wpływ na Wielką Brytanię. Jednym z takich wpływów jest styl kolonialny. To połączenie style orientalnego ze stylem wiktoriańskim.

Brytyjscy oficerowie i bogaci plantatorzy pragnęli przebywać w luksusie, w jakim przebywali w swojej ojczyźnie. Dlatego sprowadzali eleganckie i wyszukane wiktoriańskie meble, ale nie wytrzymywały one gorącego klimatu Indii. Trzeba było więc zaopatrzyć się w miejscowe meble. Ponieważ nie było takich mebli, które przypominałyby luksusowe brytyjskie szafy komody, trzeba było je zrobić. I tak powstały meble kolonialne. Wykonane z egzotycznych gatunków drewna, przyzwyczajonych do wysokich temperatur, o europejskich kształtach. Aby cyrkulacja powietrza była prawidłowa w wielkich szafach lub komodach, meble te posiadały często ażurowe drzwiczki. Wykonywane były oczywiście ręcznie, a indyjscy rzemieślnicy ozdabiali je rzeźbiąc kwiatowe lub zwierzęce ornamenty.

Jeśli chcemy osiągnąć styl kolonialny, to doskonałe będą do tego meble kolonialne. Niestety, nie są one dla każdego, ponieważ są zazwyczaj bardzo drogie. Ale za to bardzo efektowne. Zamiennikiem mogą być inne meble, wykonane z ciemnego drewna, ale nie mogą proste. Muszą posiadać jakieś elementy dekoracyjne. Kufer przy łóżku czy ażurowy, drewniany parawan podkreślą kolonialny charakter wnętrza. Smaku doda zwiewny baldachim nad łóżkiem, kolorowe poduszki i wyszywana złotą lub srebrną nicią narzuta indyjska.

Ważne są również ściany i podłoga. Ściany mogą zostać pomalowane w stonowane barwy, np. beże lub kość słoniową. Mogą na nich zawisnąć obrazy w grubych drewnianych ramach albo wielkie lustro. Podłoga idealna do takiego wnętrza do podłoga z drewna egzotycznego, np. tekowego. Taki drewniane podłogi jest bardzo pożądany w tym stylu.

Styl kolonialny pasuje do pomieszczeń z dużym metrażem. Meble kolonialne są zazwyczaj dużych rozmiarów. Musi znaleźć się miejsce na ustawienie dużego łóżka z baldachimem, parawanu czy ażurowej szafy. Meble kolonialne można kupić na zamówienie i idealnie dopasować je do danego wnętrza.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *