Świąteczne donice

Im bliżej Bożego Narodzenia, tym więcej w naszym otoczeniu pojawia się świątecznych dekoracji. Część z nich możemy wykonać osobiście – nie będą wcale gorsze od stroików kupionych w kwiaciarniach czy w sklepach z dodatkami. A do przygotowania gwiazdkowych ozdób warto zaangażować całą rodzinę!

Dziś polecamy specjalne doniczki, które znakomicie wpiszą się w klimat radosnego oczekiwania na Wigilię. Jak je zrobić? Wystarczy wziąć zwykłe gliniane naczynia, najlepiej jednobarwne, o dowolnych gabarytach i swobodnej fakturze. Na ścianach pojemnika możemy przykleić złote gwiazdki, świecące kółeczka, imitujące bombki oraz choinkowe zawieszki. Dzieciaki uwielbiają słodycze, więc nie szczędźmy lukrowych laseczek, nieodmiennie kojarzących się z grudniowymi Świętami. Powieśmy je na donicach, wbijmy we wsypaną do nich zemię. Od razu w mieszkaniu zapachnie wanilią, cukrowymi smakołykami…

 

Jeśli w domowych zbiorach posiadamy już jakieś wiadereczka czy duże doniczki, tłoczone w mikołajkowe ornamenty, dobrze jest za wczasu wysiać w nich małe gałązki świerków, jodły lub limby. Gatunki te długo wytrzymują temperaturę pokojową, ale przed wstawieniem tych sadzonek do salonu, niech rośliny spędzą czas oczekiwań na balkonie lub tarasie. Zima jest naturalnym środowiskiem dla iglaków, więc lekko obsypane śniegiem, lepiej usytuować je w chłodniejszym wnętrzu – np. przy oknie czy drzwiach wejściowych. Wszelkie choinki źle czują się w towarzystwie kominków, kaloryferów oraz piecyków.

Do dekoracji używamy wstążek, serpentyn i różnego rodzaju kokard. Owijamy nimi doniczki, otulamy donice. Można też te pojemniki na zimową roślinność okręcić łańcuchami choinkowymi, srebrnymi czy białymi sznurkami. Na nich wiele osób wiesza cukierki bądź pierniczki. Efekt? Woń lasu miesza się wówczas z z zapachem kuchennych wiktuałów. Pyszny pomysł na dekoracje domu!

Przydatne do ozdabiania rekwizyty to: suszone owoce (cytrusy, jabłka, kawałki gruszek), orzechy, lakierowane gałązki, dzwoneczki, jemioła. Donice można spryskać sprayem na złoto czy miedzianko. Zostawić do wyschnięcia, a następnie malować w brokatowe wzorki. Na stroikach-pojemnikach warto wypisać świąteczne życzenia bądź imiona wszystkich domowników.

Gdzie nasze dekoracje będą się doskonale prezentować? Na parapetach okien, na komodach, na stołach wigilijnych. Z asystą talerzy, pełnych bożonarodzeniowych potraw, stworzą  unikatowy zestaw – im więcej fantazji włożymy w tworzenie własnych aranżacji  doniczkowych, tym lepszy efekt uzyskamy, a nasze rodzinne spotkanie przy choince przejdzie do pamięci wszystkich członków familii!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *