Styl skandynawski: dobre rozwiązanie?

wrz 13, 15 Styl skandynawski: dobre rozwiązanie?

Urok stylu skandynawskiego polega na tym, że wnosi do wnętrza spokój i harmonię, poprzez bazowanie na naturalnym pięknie przyrody. Dzięki temu jest ono proste, naturalne i bezpretensjonalne, ale nie ascetyczne i surowe. Czy warto się na nie zdecydować i jak je urządzić?

Wnętrze jest najważniejsze?

Osoby, które zachwalają ten styl, podkreślają często, że naturalne materiały dają mu miękkość. Co ciekawe, skandynawskie style charakteryzują się, bliskim minimalizmowi, oszczędnym doborem mebli. Chodzi o to, by wnętrz nimi nie przeładować. Idealnie sprawdza się to zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem, polecanym przez wielu ekspertów, może być urządzenie salonu w stylu skandynawskim, ale z elementami vintage. W takim salonie dominują biel, szarość i odcienie naturalnego drewna. Warto postawić na klasyczne meble, chociażby krzesła z lat sześćdziesiątych. Świetnym rozwiązaniem może być drewniana podłoga. Przyjemnie stąpa się po niej bosymi stopami, bo jest ciepła. Jeśli ktoś chce urządzić wnętrze skromne, to sensowne będzie właśnie drewno, ale wykończone olejem bądź matowym lakierem.lustro Jeżeli zaś chodzi o ściany, to najlepiej wykończyć je materiałami w kolorach pastelowych i naturalnych. Pamiętajmy, że jasne i duże płaszczyzny ścian świetnie rozświetlają wnętrza, w których szczególnie zimą szybko robi się ciemno. Aby uzyskać gładką powierzchnię, należy pomalować ściany farbami. Warto postawić również na boazeryjne panele wykonane z drewna świerkowego, sosnowego, bukowego lub jodłowego. Jeżeli chce się nadać wnętrzu bardziej przytulny charakter, to należy wyłożyć ściany tapetami. Mogą to być delikatne kwiatowe wzory albo nawet pasiaste. Ewentualnie można zdecydować się na tapety jednokolorowe z wzorem, który subtelnie zaznaczono fakturą. To nie tylko nadaje wnętrzom bezpretensjonalnym charakter, ale przede wszystkim je ociepla.
Do tego warto dobrać odpowiednią podłogę, mogą to być efektowne panele lub dywany (znajdziesz je pod tym adresem)naklejka-welurowa-kwiat-och20w

Mnie osobiście bardzo odpowiada ten szwedzki kompromis między funkcjonalnością a estetyką, dzięki któremu meble mają użyteczny i praktyczny charakter. Ta naturalność i prostota jest dla mnie ogromnie ujmująca. W tej spokojnej i jasnej kolorystyce mogę się relaksować i mile spędzać czas. Równocześnie warto pozwolić sobie na małe szaleństwo i dodać jakiś mały element dekoracji jakby z innego świata, który nada wnętrzu charakter. Może to być chociażby mały czerwony stolik. Na intensywny kolor warto postawić właśnie na czymś takim albo ewentualnie na poduszkach, zasłonach, naczyniach czy obrazach. Wszystko to jest tak naprawdę sprawą smaku. Polecam jednak poszukać też inspiracji, chociażby czytając o szwedzkim designu. Niewykluczone, że narodzi się z tego jakiś nowy zachwyt. Jeśli jednak komuś to nie odpowiada, to nic na siłę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *