Styl japoński

japonskiStyl japoński nie jest częstym stylem, który można spotkać w polskich domach. Najczęściej widoczny jest w japońskich restauracjach lub pomieszczeniach związanych z kulturą japońską. Jeśli jednak jesteśmy zainteresowani Japonią i chcielibyśmy wnieść trochę japońskiego akcentu do wnętrz, poniżej mamy dla Was kilka porad. Zobaczmy zatem, jak wygląda styl japoński.

Styl japoński związany jest przede wszystkim z szacunkiem dla przyrody. Odzwierciedlone jest to m.in. w wykorzystanych do aranżacji materiałach, jak i w samej architekturze. We wnętrzach panuje głównie drewno – znajdziemy tam drewniane meble czy też typowe dla japońskiego wnętrza lekkie, drewniane, ruchome ścianki. Co więcej, orientalny klimat zapewnią bambus i papier ryżowy. W pomieszczeniach znajdziemy także rośliny – głównie w postaci drzewek bonsai. W przypadku domowego ogrodu, nie musi być on wielki, często wystarczy tylko piasek, kilka kamieni i mała fontanna.

Styl japoński to także ascetyczny wystrój. W japońskich domach rezygnuje się ze zbędnych mebli. Najczęściej spotykane meble to niskie stoły, gdyż w stylu shoin (do niego odwołują się Japończycy), życie toczyło się głównie na podłodze. Wokół stołów znajdziemy poduszki o naturalnych kolorach. Zamiast łóżek znajdziemy futony. Pamiętajmy też, że we wnętrzach nic nie powinno rozpraszać domowników.

W kwestii kolorów najważniejsze z nich to zieleń, beż, brązy oraz szarości. Są one symbolem spokoju. Często spotkamy we wnętrzach także barwę czarną. Akcentu optymizmu dodają z kolei barwy czerwona oraz żółta.

styl japonski

Ciekawa sprawa związana jest również z samym oświetleniem. W miarę możliwości, w japońskich wnętrzach maksymalnie wykorzystuje się światło słoneczne. Z kolei zamiast lamp wiszących oraz kinkietów często używa się lampionów czy zwykłych świeczek.

Styl japoński to styl minimalistyczny. Nie jest trudny do zaaranżowania, aczkolwiek niewielu z nas wykorzystuje go w życiu codziennym. Mając go we wnętrzu, z pewnością odnajdziemy spokój i wyciszenie.

Jak Wam się podoba taki styl?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *