Retro w modzie

lis 06, 14 Retro w modzie

Jeśli lubisz stare piosenki i przedwojenne filmy, to na pewno spodoba ci się wnętrze utrzymane w stylu retro. Rzeczy stare są piękne i nie zasługują na zapomnienie. Twoja babcia miała toaletkę pełną biżuterii i kosmetyków? Ty też możesz taką mieć.

Współczesne aranżacje w stylu retro nie przypominają zatęchłych targów staroci. To stylizacje nowoczesne, często minimalistyczne, w których meble, przedmioty codziennego użytku i dekoracje odwołują się do naszych wspomnień i przenoszą nas do przeszłości, czynią naszą teraźniejszość piękniejszą.

W retro królują stonowane barwy, które ożywia złoto, srebro oraz kontrast czerni i bieli. Czarno-biała szachownica może znaleźć się na podłodze w łazience lub przedpokoju. Może to być szachownica z dużych kafli, średnich lub z bardzo malutkich kwadracików. Może też przeważać biel pod postacią dużych kafli, a czerń może pojawiać się w dużych odstępach pod postacią malutkich kwadracików.

Ściany mogą być białe, beżowe lub w kolorze kawy z mlekiem. Mogą być wytapetowane wzorzystą tapetą. Do stylu retro pasują motywy kwiatowe. Poza tapetą, mogą pojawić się w szklanym wazonie, na obiciach mebli oraz na jedwabnych firankach. Takie firanki powinny zawisnąć w oknie łazienki. W salonie czy sypialni można zwiesić grubsze zasłony.

Podłoga może być z ciemnego drewna. Mile widziany jest również dywan. Kanapa i fotele powinny być stylizowane, z aksamitnym obiciem w kolorze czerwieni, ciemnej zieleni, granatu lub jasnym i wzorzystym w kwiaty. W salonie ciekawie będzie się prezentował gramofon lub stylizowane radio. Nie może zabraknąć żyrandolu, który może również zawisnąć w sypialni oraz w łazience.

Wśród mebli powinny znaleźć się stare komody, stoliki z wygiętymi nóżkami i toaletki. Można poszukać ich w sklepach z antykami, na tragach staroci lub we własnej piwnicy. Często współcześni producenci oferują kolekcje retro. Można też postarzyć drewniane meble specjalnymi preparatami.

W łazience musi się znaleźć stylizowana wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach, pozłacanych, posrebrzanych, czarnych lub białych. Obok wanny, jeśli przestrzeń na to pozwala, powinno stanąć drewniane krzesło z obiciem. Ceramika powinna być biała o zaokrąglonych kształtach, stojąca nie podwieszana. Baterie umywalkowe i sawannowe powinny być białe, stylizowane na retro, lub miedziane.

W kuchni staromodne meble nie muszą gryźć się z nowoczesnym designer urządzeń. Warto poszukać stylizowanych sprzętów AGD, które są w ofercie wielu sklepów. Charakteru kuchni dodadzą stary młynek do kawy, maselniczka czy moździerz. Warto pamiętać o porcelanie.

Zarówno w łazience jak i w salonie powinno zawisnąć lustro w bogato zdobionej ramie, najlepiej pozłacanej. Na ścianach można też powiesić czarno-białe fotografie lub wykonane w sepii. Idealnie będą tu pasowały okrągłe ramki. Zdjęcia można powiesić przy schodach w nieregularnym układzie, wieszając je zarówno w ramkach okrągłych jak i kwadratowych lub o nieregularnym kształcie.

Dobrymi doradcami mogą okazać się nasze babcie i dziadkowie. A jeśli nie możemy już prosić ich o radę, warto poszukać inspiracji w albumach rodzinnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *