Potencjał płyt sufitowych w zabytkowym wnętrzu

mar 23, 16 Potencjał płyt sufitowych w zabytkowym wnętrzu

Sufit jest elementem architektonicznym, który wpływa na wystrój wnętrza, ale także buduje jego klimat. Dlatego już od dłuższego czasu architekci w swoich projektach kładą większy nacisk na „górną część” pomieszczenia, starając się ją dopasować wizualnie i kolorystycznie do całości.

O ile zaprojektowanie sufitu w obiektach nowych nie stanowi zazwyczaj problemu, o tyle w przypadku zabytkowych nieruchomości mogą pojawić się problemy.

Płyty sufitowe w zabytkowym wnętrzu

W większości zabytkowych budynków na sufitach występują belki konstrukcji nośnej. Zachowanie tych elementów zazwyczaj bywa koniecznością, wynikającą z zaleceń konserwatora budynków. Ale właściciele chcą zachować oryginalne zdobienia. Każdy remont musi być zatem przeprowadzony w taki sposób, aby jak najmniej ucierpiał oryginalny charakter obiektu.

Dlatego w takim przypadku zaleca się montaż wyspy sufitowej pomiędzy belkami, czyli płyt sufitowych zawieszonych do stropu lub dachu na stalowych linkach. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala podkreślić wybrane elementy, w tym wypadku belki. Warto mieć świadomość, że tego typu konstrukcje dzielą przestrzeń na strefy, przez co optycznie ją zmniejszają. W ten sposób zbyt dużemu pomieszczeniu można nadać bardziej przytulny charakter, jeśli oczywiście taki efekt chcemy uzyskać.

Odpowiednio dobrana konstrukcja i płyty sufitowe nie tylko pozwolą nam zachować oryginalne elementy sufitu, ale również, jeśli mamy taką potrzebę poprawić akustykę w pomieszczeniu – użyć do tego celu można akustycznych płyt sufitowych. Dzięki nim nawet sama komunikacja prowadzona między mieszkańcami jest wyraźniejsza. Przykładowy model płyt można znaleźć na stronie siniat.pl.

Warto również wiedzieć, że montaż takiej wyspy sufitowej może zostać przeprowadzony na trzy sposoby: montaż do stropu za pomocą stalowych linek, montaż poniżej istniejącej konstrukcji sufitu modułowego lub montaż bezpośrednio do stropu.

Dlatego, jeśli zdecydujemy się na montaż takiego sufitu, warto jest skorzystać z usług profesjonalnych wykonawców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *