Płytki – jak położyć?

Samodzielny remont to zadanie dla zuchwałych. Najłatwiej jest zatrudnić ekipę remontową i mieć problem z głowy, ale czasami decydujemy się na własnoręczne odnowienie tego bardzo ważnego pomieszczenia – a to brak pieniędzy, a to chęć zmierzenia się z wyzwaniem, a to znowu brak zaufania dla majstrów. Jak przeprowadzić remont kuchni lub łazienki, żeby nie okazał się kompletną katastrofą i nie przeciągał się w nieskończoność?

Pierwszym krokiem jest pozbycie się starych płytek ze ścian i podłóg. Najszybszym sposobem jest skucie ich za pomocą pneumatycznej młotowiertarki z funkcją kucia. Pomocny może być także młotek i stalowy przecinak. Problem pojawia się w momencie, gdy na podłodze powstaje góra gruzu. Można zamówić usługi firmy specjalizującej się wywózką takich odpadów. Płaci się na każdy metr sześcienny odpadów. Skute ściany wymagają wyrównania. Płyty gipsowo-kartonowe przykręcane lub przylepiane do ścian powinny załatwić sprawę. Można na nich układać płytki już następnego dnia. Jeżeli użyjemy mokrego tynku, trzeba czekać aż zupełnie wyschnie, a to zajmuje kilka dni. Najłatwiejszym sposobem na wyróżnianie powierzchni podłogi jest zastosowanie cementu samopoziomującego. Bardzo dobrze sprawdza się on przy niewielkich nierównościach. Jeżeli podłoga wygląda bardzo źle, należy zastosować zaprawy podkładowej lub masy renowacyjnej, które nakłada się na starą posadzkę.

Następny etap to układanie nowych płytek. Do tego potrzebne są narzędzia: gumowy młotek, maszynka do cięcia płytek, packa i grzebień do nakładania zaprawy, mieszadło, poziomica, krzyżyki dystansowe o wybranej grubości. Jeżeli już przycięliśmy odpowiednio niektóre płytki, należy przygotować klej zgodnie z instrukcją na opakowaniu, następnie nałożyć klej na powierzchnię ściany, przyłożyć i docisnąć płytkę. Można także nakładać cienką warstwę kleju na powierzchnię płytki, co zwiększa jej przyczepność. Aby kafle ułożone były równo, stosuje się krzyżyki dystanosowe. Im grubszy krzyżyk, tym odległości między płytkami będą większe. Po ułożeniu kafla, należy sprawdzić za pomocą poziomicy, czy równo przylega do podłoża. Na koniec przygotowujemy fugę i wypełniamy nią szczeliny pomiędzy kaflami. Fuga musi być dostosowana warunków – inne fugi nakłada się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Podczas układania płytek mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje, dlatego warto mieć w zanadrzu telefon do kogoś, kto zna się na rzeczy lub odwiedzić forum budowlane, gdzie można znaleźć praktyczne wskazówki na temat remontu i urządzania wnętrz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *