Osobna łazienka dla dziecka?

W wielu domach oskaczkaobne łazienki dla dzieci są coraz popularniejsze. Oczywiście nie jest to możliwe w małych mieszkaniach, gdy metraż jest ograniczony. Jednak jeśli mamy w swoim domu wolne pomieszczenie i brak pomysłu, co z nim zrobić, to można pomyśleć właśnie o osobnej łazience dla naszego dziecka.

Jak się za to zabrać? Sklepów ze specjalnym wystrojem do dziecięcych łazienek jest niewiele, dlatego dekoracja odgrywa najważniejszą rolę, tj. zabawki, bajkowe ręczniki, wielobarwne dywaniki i także zasłona prysznicowa z kolorowym motywem. Same płytki łazienkowe nie muszą mieć specjalnych wzorów i kolorów, bo diabeł właśnie tkwi w szczegółach, w tym przypadku w łazienkowych drobiazgach.

Trzeba pamiętać, że dzieci szybko rosną, więc za rok lub dwa dany wystrój trzeba będzie zmienić. Dlatego ten dziecięcy świat zamknięty w łazience powinien być ograniczony do elementów dekoracyjnych, które w każdej chwili można wymienić. Rokroczna wymiana płytek lub wanny mogłaby być nieco uciążliwa, więc trzeba takie wnętrze zaplanować z głową, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Powinniśmy kontrolować poczynania naszych pociech i mieć na nie zawsze oko – np. ustalić, że samodzielna kąpiel dziecka jest niedozwolona i maluch powinien czekać na pozwolenie rodzica. Poza tym wszelkie środki czystości należy umieścić tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Lepiej nie ryzykować, trudno przewidzieć czy dziecko przypadkiem na siebie takiej substancji nie wyleje lub jej nie wypije. Oprócz tego przemyślmy dokładnie kwestię zamka w drzwiach. Raczej nie powinno go być, a jeśli już, to taki, który da się otworzyć również od zewnątrz. Nigdy nie wiemy, co może się przydarzyć w łazience, więc trzeba być zawsze czujnym.

Dlaczego własna łazienka dla dziecka jest dobrym pomysłem? Ponieważ pomaga pociechom przyzwyczaić się i polubić czynności higieniczne. Często rodzice mają problem, aby zmusić dzieci do mycia zębów lub kąpieli, a w takiej kolorowej łazience dziecko aż garnie się do samodzielności!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *