Osobista stacja pogodowa

lip 18, 14 Osobista stacja pogodowa

Żyjemy w kraju o zmiennej i humorzastej aurze, która potrafi zmienić się z minuty na minutę. Dlatego  sprawdzanie prognozy pogody stało się wśród wielu Polaków swoistym codziennym rytuałem. Aby mieć jednak aktualne i dokładne pomiary, np. w sytuacji, gdy wychodzimy z domu i nie wiemy, w co się ubrać, warto mieć w swoim mieszkaniu własną stację pogodową.    

Domowa pogodynka

Stacja pogodowa to bardzo popularne urządzenie w naszym kraju, z którego korzysta chyba każdy domownik – nie tylko meteopaci. Warto sobie taką sprawić, zwłaszcza, że najprostsze ze stacji kosztują niewiele. Oczywiście, znajdziemy też w sklepach urządzenia, których zaawansowanie techniczne i liczba mierzonych parametrów mogą przyprawić o zawrót głowę – cena zresztą również. Ale jeśli nie jesteśmy domorosłymi synoptykami, to z większość zaawansowanych funkcji nie będziemy korzystać. Na co więc zwracać uwagę przy kupnie?

Retro czy futuryzm?

W sklepach znajdziemy rozmaite stacje pogodowe, zanim jednak ruszymy na zakupy, zastanówmy się, co szczególnie nas interesuje. Jeśli stawiamy na wygląd możemy pokusić się o kupno stylowej stacji pogodowej z analogowymi wskaźnikami. Takie gustowne rozwiązanie z pewnością zadowoli zwolenników klasycznego designu. Na tych, którzy wolą jednak nowoczesne wzornictwo, czekają elektroniczne stacje pogodowe, które z reguły charakteryzują się większą ilością mierzonych parametrów pogodowych.

Kupujemy stację pogodową

Wśród typowych parametrów stacji pogodowych znajdziemy oczywiście temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną (często z pamięcią minimalnych i maksymalnych odchyleń), higrometr czy barometr. Bardziej zaawansowane urządzenia pokazują prędkość wiatru czy sumę opadów, a nawet same prognozują przyszłą pogodę. Przy kupnie jakiegokolwiek urządzenia tego typu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość czujnika, gdyż tak naprawdę od niego zależy użyteczność danej stacji pogodowej. Pamiętajmy, że zbyt krótki przewód czujnika nie pozwoli nam umieścić go w miejscu, gdzie warunki atmosferyczne są najbardziej reprezentatywne – przykładowo czujnik umieszczony we wnęce okiennej będzie podawał zawsze wyższą temperaturę od rzeczywistej, gdyż nie będzie brał pod uwagę wpływu wiatru. Dlatego czasem warto zainwestować w czujnik
bezprzewodowy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *