Okno w łazience nie musi być problemem

lut 09, 15 Okno w łazience nie musi być problemem

Łazienka z oknem jest jasna, lepiej wentylowana i… problematyczna. Jak ją zaaranżować, żeby okno było jedynie zaletą? Z jednej strony okno w łazience dziwi, bo może zakłócać intymność. Z drugiej jednak zapewnia nam światło, a czasami też widok, który jest prawdziwą ozdobą. Problemem jest odpowiednie rozmieszczenie sprzętów tak, żeby nie dochodziło do absurdów. Jeśli jednak uda się zapanować nad planem wystroju, możemy cieszyć się widokiem albo po prostu potraktować okno jako szczegół dopełniający całości.

 

Okno w kabinie?

Zdarza się, że jedyna ściana, na której pasuje nam prysznic, to właśnie ta z oknem. W efekcie mamy okno w kabinie, która oprócz tego, że może stresować, z całą pewnością jest zimna. Okno dzieli ścianę, więc jeśli kabina zmieści się tak, żeby go nie wchłonąć, to dobra wiadomość. Jeśli jednak pole manewru jest niewielkie, rozwiązaniem może być zmiana planu.

Gdzie wanna i toaleta?

Jeśli okno jest na najdłuższej ścianie i w dodatku nisko, najlepiej umieścić przy nim wannę. Ideałem będzie malowniczy widok i małe szanse na świadków kąpieli, zakłócających prywatność. W innym wypadku szyby powinny być mleczne i nieprzezroczyste. Dobrym pomysłem mogą okazać się luksfery.

Umywalka właściwie zawsze zmieści się. pod oknem, ale lepiej zamieścić ją w rogu – większość z nas przyzwyczaiła się, że nad nią powinno wisieć lustro łazienkowe.

Z kolei pod wysoko umieszczonym oknem można wstawić toaletę. Wysokość do parapetu w tej sytuacji powinna wynieść przynajmniej 120 cm.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu z oknem dachowych nie powinna sprawiać kłopotów aranżacyjnych. Jeśli miejsca jest wystarczająco dużo, poddasze idealnie nadaje się na salon kąpielowy. Wannę wolnostojącą można ustawić pod samym oknem i cieszyć się podwyższonym standardem kąpieli.

Jak sobie radzić?

Jeśli łazienka jest duża okno nie powinno stanowić problemu. Jednak w małym pomieszczeniu ogranicza możliwości. Czasami warto po prostu sięgnąć po pomoc profesjonalistów i zamówić dobry projekt. Decydując się na samodzielne działania, koniecznie trzeba uwzględnić wysokość okna i typowe wymiary instalacji sanitarnych. Najmniejsza wanna ma wysokość 60 cm, kabina prysznicowa (wygodna) ma przynajmniej 80 cm szerokości. Jeśli chodzi o sedes i umywalkę – na ich ustawienie potrzeba więcej niż pół metra.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *