Ogródek zimowy

Marzenie wielu osób, które w zimniejszym sezonie ciągle chcą mieć kwitnącą roślinność. Na tarasie, w pokoju, na balkonie…

Ogród zajmuje zazwyczaj osobne pomieszczenie w budynku – są jednak tacy użytkownicy, którzy mianują nim swój gabinet lub salon, chcąc ciągle otaczać się zielonymi pędami i barwnymi kwiatami. Dobrym pomysłem na zimową oranżerię jest wybudowanie specjalnego, doskonałego nasłonecznionego wykuszu. Urozmaici on bryłę naszego domu.

Istotna kwestia, nim przystąpimy do projektowania tego – dodatkowego – miejsca w naszych włościach: wybór strony gmachu, po której usytuujemy ogródek. Jeśli zdecydujemy się na część południową, zyskamy możliwość sadzenia roślin egzotycznych. Najgorszą opcją jest strona północna, cechująca się chłodem plus niedoborem światła. W wypadku jednak, gdy tylko na północy można postawić oranżerię, warto zainwestować w szklany dach, zapewniający naszej hodowli większą ilość światła. Takie skupisko roślin po tej stronie domu, tworzy swoisty bufor, chroniący przed zimnem wnikającym przez ściany w okresie jesienno-zimowym. Najlepszym rozwiązaniem dla całorocznego ogrodu jest zbudowanie go od strony wschodniej i zachodniej. Sam projekt można wykonać samodzielnie, a można zlecić go architektom, projektującym tereny zielone. Oni to, w oparciu o kalendarz ogrodniczy, wybiorą zestawy roślin, które zasilą nasze grządki i donice.

Sama sala, przeznaczona na ogród zimowy wymaga zainstalowania systemu rynien i rur spustowych, służących do odprowadzania i rozprowadzania wody. Izolacja uszczelek, zastosowanie specjalnej taśmy, gwarantuje wysoką odporność na przenikanie kropel, pary, wilgoci. O zachowanie stałej temperatury ,,dba” zaizolowany termicznie, betonowy fundament, jak i spoidła między hartowanymi szybami, chroniące rośliny przed zimnem z zewnątrz.

Oczywiście nasz ogród i tak trzeba będzie dogrzać, gdy nadejdą chłody. Przydatne będzie ogrzewanie podłogowe, a najtrafniejszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie grzejników konwekcyjnych lub elektrycznych. Najdroższym systemem grzewczym są grzejniki panelowe, a także klimatyzacja, która szybko i trafnie reaguje na potrzeby zgromadzonej roślinności. Pamiętajmy też, że nasz ogród bardzo potrzebuje dobrej wentylacji – bez niej pnącza i kwiaty będą mogły swobodnie oddychać, a tlen zostanie rozprowadzony równomiernie – od łodyg po korzenie. Co zapewni bujny wzrost naszych zbiorów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *