Odpowiednie oświetlenie pokoju dziecka

paź 28, 14 Odpowiednie oświetlenie pokoju dziecka

Oświetlenie każdego z pomieszczeń jest niezwykle ważne za względu na odpowiednie warunki wykonywanych w nich czynności. Każde wnętrze ma bowiem swoje funkcje. Zarówno podczas pracy, zabawy czy odpoczynku musimy zagwarantować sobie czy naszej rodzinie właściwe oświetlenie.

Szczególnie ważne jest umiejętne rozplanowanie oświetlenia w pokoju dziecka. Dlaczego szczególnie? Ponieważ właśnie to pomieszczenie spełniać będzie każde z wyżej wymienionych trzech funkcji. Dziecko w swoim pokoju będzie zarówno się uczyć, bawić, jak i wypoczywać, dlatego prócz oświetlenia głównego musimy zainstalować również oświetlenie miejscowe.

Zacznijmy więc od wyznaczenia stref w pomieszczeniu. Strefa zabawy, nauki i snu. Taki podział będzie również miał swoje plusy dla samej organizacji czasu malucha.

Najważniejszym będzie właściwe oświetlenie przy biurku. Najlepiej sprawdzi się tu typowa lampka stojąca, którą umieścić należy zawsze po lewej stronie ręki, którą dziecko pisze. Dzięki takiemu ustawieniu kartka papieru zawsze będzie dobrze oświetlona, a my będziemy mogli być spokojni o oczy naszej pociechy.

Jeżeli dziecko uczy się korzystając z komputera, również należy pamiętać o tym, iż światło monitora nie może być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się kinkiety.


Ten rodzaj oświetlenia zastosować możemy również w strefie snu. Dzięki ich ciepłemu, delikatnemu światłu dziecku łatwiej będzie wprowadzić się w senny nastrój. Dla młodszego dziecka zapalenie tego światła będzie również sygnałem do tego, że czas zabawy się już skończył i pora spać.

Do zabawy w pokoju w zupełności wystarczy główne oświetlenie, które jak najlepiej będzie imitowało światło dzienne. Tu najlepszym rozwiązaniem będą lampy wiszące, od tych najbardziej tradycyjnych, po te w ciekawych kształtach i kolorach, które z pewnością spodobają się dziecku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *