Nowocześnie, czy niekoniecznie?

lis 21, 14 Nowocześnie, czy niekoniecznie?

Wyobraźcie sobie sytuację, w której Wasze mieszkanie jest zupełnie puste, białe ściany czekają na przyjęcie farby, tapety, czy paneli, a Wy możecie puścić wodze wyobraźni i stworzyć coś od nowa, niekoniecznie z akurat obowiązującymi trendami, a jedynie tak, jak Wam się podoba. Jak urządzilibyście swoje mieszkanie? Klasycznie, czy nowocześnie? Oba style mają swoje wady i zalety, należy jednak pamiętać, że nie każda przestrzeń może przyjąć i jeden i drugi, za to spokojnie poradzi sobie z dyskretnymi dodatkami.

Obecnie w domach najczęściej można spotkać się z aranżacjami w stylu nowoczesnym lub próbami, udanymi bądź nie, takiej aranżacji. Charakteryzuje się prostotą, oszczędnością i wszędobylskim minimalizmem. Zdecydowanie przeważają geometryczne formy, co widać szczególnie w meblach, w których nie ma mowy na udziwnienia czy usilne próby upiększania. Prostota jest pięknem samym w sobie. Z nowoczesnością w parze idą takie tworzywa, jak szkło, inox, stal, a nawet beton. Styl nowoczesny spodoba się osobom, które lubią chłodne wnętrza, choć nie pozbawione wyrazu. Nie znajdziemy tu jednak miejsca na wzorzyste, ręcznie wyszywane poduszki, czy zdobione zasłony, nawet jeśli zatęsknimy za stylem klasycznym. Nie ma mowy o przemycaniu staroświeckich dodatków, koszy wiklinowych, gdyż takie się po prostu nie przyjmą.

Jeśli jednak cenimy wnętrza ciepłe, pełne wyrazu i stonowanych, ale ciepłych barw zdecydujmy się na styl prowansalski, dzięki któremu poczujemy się nie tylko, jak na południu Francji, ale też bardziej „u siebie”, nieco w dawnej, choć nie PRL-owskiej Polsce. Jeśli chodzi o ściany, to najlepsze będą kolory pastelowe, również takie powinny być meble. A jeśli już o meblach mowa, to wzorzyste motywy i przecieranie ich tak, aby sprawiały wrażenie jeszcze bardziej matowych, są mile widziane. Bez wątpienia w tego typu wnętrzach najważniejsza będzie kuchnia pełna ziół, których zapach będzie się unosił ponad głowami, który będzie przesycał potrawy. Kuchnia to miejsce szczególne, pełne klasycznej, białej porcelany, ale też nowoczesnych sprzętów.

To, na jakie wnętrze się zdecydujemy zależy tylko od nas – nie warto ulegać chwilowym modom, czy sugestiom. Czasem lepiej stworzyć wnętrze uniwersalne, aby do takiego „przemycić” nowoczesne lub klasyczne dodatki. Ale wybór pozostawiamy Wam…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *