Nowe Prawo budowlane?

lut 25, 13 Nowe Prawo budowlane?

Budowa domu jest skomplikowana i uciążliwa nie tylko ze względu na trudności podczas doboru odpowiednich materiałów budowlanych oraz ich wysoką cenę. Często na drodze do zrealizowania marzeń o własnych czterech kątach stoi zupełnie coś innego – pozwolenia.

Do tej pory każdy kto nie posiadał ważnego pozwolenia na budowę, pozwolenia na podłączenie sieci wodno – kanalizacyjnej, czy dostępności innych mediów, nie mógł na swojej zakupionej działce postawić nawet murów.

Zmiany w tym zakresie ma jednak wprowadzić nowa ustawa zmieniająca niektóre podpunkty prawa budowlanego.
Zgodnie z nią ma nastąpić likwidacja pozwolenia na budowę domku jednorodzinnego wraz z pismem zawiadamiającym o rozpoczęciu prac budowlanych na terenie działki.

Teoretycznie zatem ma być znacznie łatwiej. Co jeszcze zakłada nowa ustawa?
Uproszczona dokumentacja w dużej mierze będzie dotyczyła zabudowy jednorodzinnej, czyli teoretycznie wszystkich nas którzy w przyszłości chcą wybudować własny dom.
Zmiany mają nadejść w drugie połowie 2013 roku.

Jak będzie teraz wyglądało pozwolenie na budowę?
Teraz będziemy zgłaszać budowę wraz z projektem budowlanym. Instytucja powołana do jego sprawdzenia będzie miała 30 dni na wystawienie odpowiedniej decyzji.
Skrócony ma zostać również czas oczekiwania na zgodę związaną z możliwością użytkowania działki.

Wreszcie sam projekt domu nie będzie już trzeba wyposażać w pisma potwierdzające możliwość podłączenia mediów oraz oświadczenie zarządcy drogi.

Być może w końcu doczekamy się zatem, że budowa będzie łatwiejsza, przyjemniejsza, a może nawet tańsza?
W końcu same materiały budowlane generują takie koszty, że często nie wystarcza nam pieniędzy na wszystkie pozwolenia. Nie ma zatem wątpliwości, że wszystkie zmiany w obecnym Prawie budowlanym wyjdą nam tylko na dobre.

Porady na temat różnych prac budowlanych przeprowadzanych w trakcie stawiania domu oraz praktyczne pomysły dotyczące jego wykończenia znajdziesz również tutaj.

budowa domu

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *