Nowe mieszkanie – aranżujemy łazienkę

paź 27, 14 Nowe mieszkanie – aranżujemy łazienkę

Gdy uda się nam wreszcie kupić mieszkanie, swoje własne cztery kąty, na rynku pierwotnym, musimy liczyć się z tym, że będziemy je musieli urządzić całkowicie od podstaw. Jednym z pomieszczeń, które wymagają największych kosztów i nakładów pracy jest właśnie łazienka. Poniżej opiszemy krok po kroku, co trzeba w niej zrobić i co kupić, aby wyglądała pięknie.

Zacznijmy od ścian. Do wyboru są właściwie trzy możliwości – płytki i farba, płytki tylko przy kabinie prysznicowej lub wannie i farba oraz płytki w całej łazience. Bez względu na wybór, należy użyć specjalnej farby do malowania łazienek i kuchni, ponieważ musi być ona odporna na działanie wody i pary wodnej. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem wydają się być płytki do pewnej wysokości, na przykład 1,50 m i farba powyżej. Dzięki temu nie powinno być problemu z zaciekami.

Gdy opanujemy już ściany, zabierzmy się za podłogę. Zdecydowanie nie poleca się do łazienki paneli podłogowych lub parkietu. Panele, nawet poprzez niewielką dawkę wody wybrzuszą się. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc linoleum (tanie rozwiązanie) lub płytki podłogowe (drogie rozwiązanie), które zdecydowanie lepiej się prezentują. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że średni koszt samych płytek to około 30-40 zł za metr kwadratowy, ale cena montażu jednego metra często przekracza 60 zł. Zatem trzeba liczyć się z tym, że płytki na jednym metrze mogą nas kosztować 100 zł.

Kolejnym krokiem są sanitariaty. Należy kupić wc kompakt (od 200 zł do ponad 1000 zł), umywalkę z baterią (od 100 do ponad 1000 zł), a także podjąć decyzję o wannie lub prysznicu. To, które wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych przyzwyczajeń. Wanna przyścienna to koszt od 200 zł (nawet do 10 tysięcy, więc lepiej nie podawać widełek), a kabinę prysznicową znajdziemy już 300 zł z brodzikiem.

Finalnie, należy też wybrać meble wraz z lustrem łazienkowym. To również zależy od naszych gustów. Liczmy się z kosztem około 1000 zł.

Na końcu należy jeszcze tylko zadbać o dodatki – o akcesoria i dywaniki łazienkowe oraz o oświetlenie. Są to już jednak drobne koszty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *