Nawilżacze powietrza – jaki wybrać?

lip 20, 14 Nawilżacze powietrza – jaki wybrać?

Zarówno w czasie upałów, gdy w naszych domach intensywnie pracuje klimatyzacja, jak i w okresie jesienno-zimowym – w trakcie ogrzewania naszych mieszkań, niebezpiecznie obniża się wilgotność w naszym otoczeniu. Sucha skóra, wysuszone oczy i śluzówka nosa, uczucie, kłopoty z koncentracją i snem – wszystkie te objawy są skutkiem niskiej wilgotności powietrza. By pozbyć się tych uciążliwości, warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. Jakie są ich rodzaje i który najlepiej kupić?

Nawilżacze klasyczne

Najprostszym i najtańszym rodzajem nawilżacza powietrza jest nawilżacz do zawieszania na kaloryfer. Przyjmuje on najczęściej formę pojemnika ceramicznego, metalowego lub plastikowego, który pod wpływem temperatury uwalnia on parę wodną wzbogaconą o kompozycję zapachową. Nie wymaga on więc żadnych kosztów eksploatacji, ale i jego działanie nie jest zbyt efektywne.

Nawilżacze parowe

Sposób działania przypomina nieco czajnik. Urządzenie podgrzewa wodę, a ta poczyna parować. Plusem takiego rozwiązania jest sterylność uwalnianej pary, minusem zaś „prądożerność” urządzenia. Pamiętajmy też o tym, że w gorące dni, gorąca para wodna będzie dodatkowo ogrzewać powietrze, co na pewno nie będzie korzystne dla naszego samopoczucia.

Nawilżacze ewaporacyjne

O wiele lepiej w upale przysłużą się nam nawilżacze ewaporacyjne, wytwarzające zimną mgiełkę, co lekko chłodzi pomieszczenie. Działanie takiego nawilżacza jest oparte o pracę wentylatora, który w trakcie pracy emituje dosyć głośny szum, co jest sporą wadą tego rozwiązania. Zaletą zaś jest niskie zużycie energii elektrycznej.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Równie oszczędne w gospodarowaniu energii są nawilżacze ultradźwiękowe. Nawilżacze powietrza tego typu rozbijają wiązką fal ultradźwiękowych cząsteczki wody, w efekcie czego powstaje wodna mgiełka, która ulatuje do pomieszczenia. Jest to bardzo wydajny i cichy sposób, by zwiększyć wilgotność w domu. Pamiętać jednak należy o częstej wymianie wkładu filtrującego, którego zanieczyszczeni grozi uszkodzeniem urządzenia. Ultradźwiękowi nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, ale mogą drażnić domowe zwierzęta, jak psy czy koty.

Przy zakupie nawilżacza patrzmy na takie parametry, jak intensywność parowania, powierzchnia nawilżania, moc urządzenia oraz dodatkowe opcje (np. jonizacja powietrza). Dobry nawilżacz powietrza doda nam werwy i da uczucie komfortu, niektórym zaś umożliwi normalne funkcjonowanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *