Najnowsze trendy aranżacyjne – czego spodziewać się w nadchodzącym roku?

mar 19, 13 Najnowsze trendy aranżacyjne – czego spodziewać się w nadchodzącym roku?

Minęło już trochę czasu od początku 2013 roku, zatem można powoli zacząć zastanawiać się nad wschodzącymi trendami aranżacyjnymi. Czego możemy spodziewać się po architektach, projektantach? Jak odpowiedzą na to sklepy z artykułami aranżacyjnymi i materiałami budowlanymi? Co zagości na stałe w naszych domach? Spróbuję posilić się o kilka stwierdzeń.

Mężczyźni przenieśli się na dłużej do domów

Postępujący wzrost poziomu życia, zauważony szczególnie w krajach rozwijających się, a w Polsce w centrach wielkich miast, odbija się na czasie spędzanym przez mężczyzn w domu. Coraz częściej wykonują oni domowe obowiązki – jak sprzątanie, konserwacja. Chętniej też odpoczywają w domu i spędzają więcej czasu z dziećmi. W tym sensie ich sposób życia można przyrównać do kobiet.

Można wnioskować z tego, że częściej zobaczymy mieszkania wykonane w męskim stylu – mniej jaskrawe kolory, nieco więcej głębokich odcieni i ciemnych konturów lub czerni, czy hebanu spowijających meble. Oczywiście nie będzie to tendencja dominująca – przecież kobiety nie oddadzą mężczyznom pełnej mocy do aranżacji wnętrz.

męski dom

Multi-osobowe projekty wnętrz

W zeszłym roku na Zachodzie pojawiła się moda na projektowanie wyspecjalizowane – osoby prywatne zlecają kilku architektom opatrzenie ich mieszkania poszczególnymi efektami. Jeden architekt zajmuje się kolorami mieszkania, drugi samym oświetleniem, trzeci zaś dopasowuje do tych koncepcji meble i opracowuje ostateczne dekoracje. Tak powstają interesujące projekty, tworzone z dużą dozą spontaniczności. Odchodzi się od modelu, w którym jeden projektant tworzy wszystko od A do Z. Teraz można już chyba nazwać to trendem – postępująca specjalizacja dotknęła nie tylko branżę budowlaną.

Dekoracje z duszą

Coraz bardziej popularne stają się nietypowe spersonalizowane meble – w niektórych domach maluje się na ścianach, dzieciom pozwala się odcisnąć ręce na farbie. Ciekawe również jest wykorzystanie starych, nieużytecznych już sprzętów lub pamiątek jako elementów mebli. Jeden z moich niemieckich znajomych z części swojego starego motoru skonstruował nogi do stołu. Z kolei w pewnym katalogu możemy podziwiać pufy wykonane ze starych gazet lub szkatułki zszyte z ulubionych ubrań, z których już się wyrosło.

Do łask wracają kwiaty

Zdawałoby się, że to nic nowego. Teraz, jak sądzę, będziemy obserwować wzrost wykorzystania motywów kwiatów i roślinności – niezależnie od tego jakie kwiaty to będą: czy żywe, sztuczne, namalowane lub rzeźbione. Znajduje się je ostatnio nie tylko na parapetach okien i stołach – zajmują też obicia mebli, drukowane są na pościeli i kocach. Kwiaty bardzo ożywiają przestrzeń i są szczególnie atrakcyjne w jasnych pomieszczeniach.

hotel hiszpania

Ważny staje się dotyk

Wcześniej dom nie miał służyć dotykaniu. Służył głównie oglądaniu, toteż faktura nie była szczególnie ważna. W przeciągu ostatnich kilku lat tendencje te się zmieniały i dziś śmiało można stwierdzić, że dotyk jest ważnym zmysłem w aranżacji mieszkania. Nie chodzi tu wyłącznie o pościele, czy koce, które mają być delikatne w dotyku. Ważne okazują się również podłogi, ściany czy meble.

Tym trendom wyszli już naprzód właściciele większych sklepów. Możemy zakupić lekko chropowate kafelki, które oddają efekt chodzenia po nagiej ziemi. Na ściany można nałożyć masę gipsu, uformować ją we wzory, a następnie pomalować w interesujący sposób.

malunki

Pojawiają się malunki

Najcenniejsze są odręczne, choć zdarzają się również wzory malowane przy użyciu szablonów (tych znajdziemy bardzo wiele w różnych sklepach). Napisy są zazwyczaj osobiste.Na ścianie mogą podpisać się znajomi, można stworzyć sobie mapę świata z miejscami, jakie się odwiedziło. Z dziećmi możemy namalować wspólne obrazy. W razie gdy coś się nie spodoba szybko można zamalować ścianę ponownie uzyskując przestrzeń do pracy.

 Zdjęcia:

www.blogrollcenter.com

foter.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *