Nadbudowa, a może dobudowa domu?

paź 25, 14 Nadbudowa, a może dobudowa domu?

Młodzi ludzie otrzymując od swoich rodziców działki lub ziemie budowlaną bardzo często zastanawiają się czy na owej ziemi postawić nowy dom czy po prostu przebudować dom rodziców.

Jak się jednak okazuje lepiej przemyśleć tę sprawę z pomocą fachowej osoby lub kogoś kto zna się dobrze na budownictwie. W innym przypadku może się okazać, że pieniądze jakie włożyliśmy w przebudowę domu spokojnie mogliśmy zainwestować w zupełnie nowy dom

Skąd wiedzieć czy nasz dom nadaje się do przebudowy?

Po pierwsze przebudowa domu, może dotyczyć różnych sytuacji. Przebudowywać możemy poddasze, rozbudowywać dom powierzchniowo lub dobudowywać całe piętro. Tego typu prace zazwyczaj wiążą się z kosztami jakie towarzyszą wzmocnieniu ścian oraz zaprojektowaniu całej konstrukcji dachu.

Z góry można powiedzieć, że najmniej w tek kwestii opłaca się przerabianie domków drewnianych. Ich ściany trzeba bowiem dodatkowo wzmocnić na tyle, że całość kosztów sprowadza się wówczas do bardzo dużych kwot.

Ogólnie rzecz biorąc, w dzisiejszych czasach nie ma specjalnego problemu z przebudową domu. Współczesne materiały budowlane uporają się nawet z najtrudniejszą zmianą. Ograniczać mogą nas natomiast wszelkiego rodzaju warunki techniczne spisane w rozporządzeniach budowlanych.

Typowa nadbudowa w budynkach dwupiętrowych ogranicza się zazwyczaj do wzmocnienia fundamentów.
Nie obejdzie się jednak także bez badań gruntu przeprowadzonych przy udziale geotechnika.

Z kolei w momencie dobudowy dużą uwagę należy skupić na piwnicy. Znacznie łatwiej jest w momencie budynku niepodpiwniczonego. Wówczas zakres prac ziemnych jest bardzo ograniczony.

Co ważne! Dobudowa domu ze względu na to, że dopiero będzie poddawana procesom osiadania powinna być odpowiednio oddylatowana od starej części budynku.

budowa

W zakresie adaptacji poddasza koniecznie należy sprawdzić nośność stropu. Od niego bowiem zależy, czy budynek będzie w stanie udźwignąć kolejne warstwy podłogi, ściany działowe, czy wyposażenie.

Chcąc dokonać adaptacji poddasza na cele mieszkalne, należy sprawdzić nośność stropu poddasza. Zwykle wymaga wzmocnienia, ponieważ podczas adaptacji dociąża się go dodatkowymi warstwami podłogi, ścianami działowymi, a także większym obciążeniu użytkowym. Warto także pomyśleć o wszystkich narzędziach potrzebnych do przeprowadzenia tego typu prac, w tym wiertarek, pilarek itp.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *