Montaż lustra

sty 09, 15 Montaż lustra

Bez tego użytecznego elementu trudno sobie wyobrazić wnętrze domu czy mieszkania. Lustro nie tylko pozwala nam zweryfikować swój wygląd, ale też powiększa optycznie pomieszczenie. Jeżeli myślisz o nowym zwierciadle, przyjrzyj się najpierw metodom montowania luster.

Do wybory mamy np. montaż na kołki rozporowe (lustro musi być wówczas wyposażone w odpowiednie zawieszki) czy mocowanie na specjalnych stalowych linkach. Przykręcać należy większe lustra, choć metoda ta wiąże się rzecz jasna z nieco kłopotliwym wierceniem w ścianie otworów. Na szczęście istnieją łatwiejsze rozwiązania.

Metodą „prostą jak drut” jest przyklejenie lustra. Lepiej jednak zdecydować się na nią, jeśli nie jest ono zbyt duże. Sposób ten sprawdza się też świetnie w sytuacji, gdy montujemy mniejsze fragmenty zwierciadła, w celu uzyskania ciekawego efektu dekoracyjnego.

Coś, co jest przymocowane klejem raczej nie kojarzy Ci się ze stabilnością? Bez obaw! Dobrej jakości kleje do luster (np. rozpuszczalnikowe czy te z silikonem) potrafią trzymać naprawdę mocno (w dodatku chronią taflę przed korozją). Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio przygotujemy ścianę.

Powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona z kurzu, sucha, możliwie jak najbardziej gładka i równa (dzięki temu lustro będzie się lepiej trzymać). Tylną część lustra dobrze jest natomiast oczyścić przemywając ją benzyną. Gdy lustro wyschnie, pokrywamy je klejem. Preparat trzeba nakładać sprawnie (klej wysycha po kliku minutach), podłużnymi pasami (najlepiej za pomocą pistoletu ręcznego). Można go też rozprowadzić przy użyciu pacy zębatej.

Jeśli chodzi o lustro łazienkowe, to koniecznie musimy zaopatrzyć się w kleje, które są odporne na wilgoć. W przypadku łazienki musimy także rozważnie wybrać miejsce gdzie zawiśnie tafla, ponieważ położenie okładziny ściennej (chociażby pod postacią kafelek) bardzo utrudnia ewentualną zmianę lokalizacji.

Specjalny klej należy zastosować także wtedy, gdy lustro przytwierdzamy na powierzchni z płytek ceramicznych. Warto też wiedzieć, że do mocowania możemy wykorzystać taśmę dwustronnie klejącą. Jak widać montaż lustra naprawdę nie powinien sprawić większych problemów, no chyba, że są to naprawdę sporych rozmiarów lustrzane powierzchnie – wówczas nie obejdziemy się raczej bez pomocy fachowców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *