Mikrofibra – co to takiego?

Od jakiegoś czasu kolejne produkty z mikrofibry pokazują się na naszym rynku. Wykonuje się z nich już ściereczki do naczyń, koce, pościel, a ostatnio nawet odzież. Co jest takiego w tym materiale, że posiada tak wszechstronne zastosowanie? Czy powinniśmy zakupić go do naszej sypialni?

Mikrofibra (zwana też po polsku mikrowłóknem czy mikrofazą) to tkanina syntetyczna, powstała z mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i nylonu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii jest ona z jednej strony bardzo wytrzymała i chłonna, z drugiej zaś – jest materiałem bardzo gęstym, a więc posiadającym niski współczynnik gęstości liniowej (stosunku długości włókna do jego wagi). Gęstość liniową mierzy w denierach, gdzie 1 denier przypada na włókno o długości 9000 >metrów i ważącym jeden gram. Podczas gdy współczynnik ten wynosi dla nylonu 10-15 denierów, a dla jedwabiu (jedynej naturalnej tkaniny, która posiada gęstość liniową, gdyż pozostałe z nich są nieciągłe) 1,25-1,5, to dla mikrofibry zamyka się on w granicach 0,1-1 deniera. Różnica bierze się przede wszystkich z technologii, w jakiej mikrofibrę wykonano, a ta z kolei zależy od jego przeznaczenia.

Jakie to może być przeznaczenie? Jak wspominałem na początku: najróżniejsze. Począwszy od bielizny, poprzez koce i pościel, a na filtrach przemysłowych skończywszy. Mikrofibra ma tak szerokie zastosowanie dzięki swojej wytrzymałości i trwałości, a jednocześnie elastyczności i chłonności.

Dlatego też sprawdza się dość dobrze również w zastosowaniach domowych, na przykład jako tkanina na pościel. Z jednej strony jest to bowiem materiał bardzo przyjemny w dotyku, przypominający swoją fakturą i strukturą jedwab lub satynę, a więc włókna naturalne. Daleko mu do nieprzyjemnie sztucznego nylonu. Jednocześnie pościel czy koc z mikrofibry ma jeszcze dwie niezaprzeczalne zalety. Jednocześnie jest antyalergiczna, gdyż przez tak gęste i zwarte włókno nie przenikną ani roztocza, ani ich odchody, i przewiewna, oddychającą, a więc o wiele przyjemniejsza od tradycyjnej syntetycznej pościeli. Wysoki komfort w wypadku mikrofibry zapewni nam również to, że jest ona materiałem zapewniającym izolację od chłodu, będzie zatem spełniać swoje zadanie zarówno latem, jak i zimą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *