Magia luster

Dodatki odgrywają bardzo dużą rolę w nadaniu wnętrzu ostatecznego charakteru. Dobrze dobrane lustro podkreśli nie tylko styl pomieszczenia, ale również uwypukli jego mocne strony, a zniweluje słabe. Warto skorzystać z tej magii.

Lustro pełni zarówno funkcję praktyczną jak i dekoracyjną. Praktyczną, bo pozwala zobaczyć swoją twarz lub przejrzeć się od stóp do głów. Dekoracyjną, bo może być ciekawym dodatkiem do wnętrza, podkreślającym jego charakter i działającym na jego korzyść. Ważne, aby lustro zostało zawieszone na wygodnej wysokości. Takiej, żeby nie trzeba było stawać na palcach, ani się schylać, by zobaczyć swoje odbicie. W łazience lustro wiesza się zazwyczaj nad umywalką. W sypialni może zawisnąć nad komodą lub być częścią toaletki, albo szafy. W pokoju dziennym można je powiesić nad kominkiem lub na ścianie naprzeciw okna.

Jeśli wnętrze jest małe, można je optycznie powiększyć wieszając w nim lustro dużych rozmiarów. W wąskim przedpokoju czy małej sypialni sprawdzi się lustro wbudowane w drzwi szafy. Lustro powiększy wnętrze również wtedy, gdy zawiśnie naprzeciw okna, obrazu lub jakiegoś ładnego przedmiotu. Będzie odbijać jego wizerunek i przez to stwarzać wrażenie głębi. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, można go powiększyć nawet dwukrotnie, wieszając lustro na całej powierzchni ściany. W łazience warto zamontować kinkiety mocowane do lustra. Światło będzie się odbijać, co również pozytywnie wpłynie na wielkość pomieszczenia.

Pomieszczenie można też z pomocą lustra wydłużyć, jeśli powiesi się je na krótszej ze ścian. Wrażenie nieskończonej głębi osiągnie się wieszając dwa lustra naprzeciw siebie. Wtedy będą one odbijać wnętrze nieskończoność. Jest to dobre rozwiązanie dla bardzo malutkich łazienek. Dobrze, aby lustra były utrzymane w tym samym lub w podobnym stylu, w podobnych ramach. Zawieszenie małych lusterek obok siebie na ścianie sypialni czy salonu da również ciekawy efekt i wrażenie przestronności.

W łazience czy na toaletce nie powinno też zabraknąć małego lusterka powiększającego przydatnego przy makijażu bądź wyciąganiu drzazgi.

Lustra są ważnym dodatkiem, dlatego powinny być starannie dobrane do stylu pomieszczenia. Jeśli we wnętrzu panuje styl pałacowy, klasyczny, glamour bądź retro, to lustro powinno oprawione w starodawną pozłacaną lub posrebrzaną ramę. Do stylu kolonialnego lepsza będzie stylizowana rama drewniana. W stylu romantycznym bądź skandynawskim sprawdzi się rama z drewna bielonego. W stylu naturalnym zaś prosta rama drewniana bez ozdób. Styl industrialny lepiej będzie wyglądał z lustrem w ramie metalowej lub bez ramy. Podobnie styl nowoczesny i minimalistyczny. Ponadto do łazienki można wybrać lustro, którego tafla ukształtowana jest jak kręgi rozchodzącej się wody. W nowoczesnych wnętrzach dobrze będą też wyglądać lustra, które zniekształcają odbicie. Warto pamiętać, że lustro oprawione w ramę ociepli pomieszczenie, a lustro bez ramy je ochłodzi.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *