Łazienka dla dziecka

Łazienka to miejsce w domu, gdzie dziecko uczy się dbać o siebie. Należy więc zadbać by pomieszczenie to było przytulne, bezpieczne i czyste. Dobrze zaprojektowana łazienka dla naszej pociechy to coś więcej niż kolorowe uchwyty na papier czy gumowe kaczuszki na wannie.

BEZPIECZEŃSTWO:

Jeżeli  z toalety korzysta małe dziecko koniecznie należy zadbać, aby samodzielna wyprawa do toalety nie oznaczała ryzyka. Niebezpieczeństwem mogą być przede wszystkim środki czystości znajdujące się na wyciągnięcie ręki, które maluch może na siebie wylać lub  wypić.  Należy więc nie trzymać ich w łazience, najlepiej na takie chemikalia przeznaczyć wysoko powieszoną i niedostępną dla dziecka szafkę. Możemy także odpowiednio zaznaczyć niebezpieczny rewir używając do tego celu rozmaitych kolorowych naklejek i rozumianych przez dziecko symboli (można na przykład umieścić wizerunek czaszki, znaku STOP itd.).

Bardzo przydatne będą również różnego rodzaju blokady drzwi od szafek i szuflad. Dzieci są narażone na uderzenia w wystające kanty szafek, należy więc postarać się, aby meble i sprzęty łazienkowe miały zaokrąglone kształty. Można też zakupić specjalne gumowe nakładki, specjalnie przeznaczone na kanciaste zakończenia.

Ważny jest również montaż odpowiedniego zamka do drzwi. Idealny będzie ten, z możliwością otwierania również od zewnątrz. Uchroni to dziecko przed możliwością zamknięcia się w pomieszczeniu.

WYGLĄD ŁAZIENKI:

Jeśli chodzi o wystrój, to należy połączyć funkcjonalność z zabawą. Wnętrze łazienki powinno być przede wszystkim przytulne. Wybór koloru oto kwestia indywidualna, jednak podstawową zasadą jest umiar. Jaskrawe kolory takie jak czerwone kafle czy mocno niebieska podłoga nie są wskazane.

Należy wybrać jeden wiodący kolor i uzupełnić go barwą kontrastową, lub innym odcieniem. Wybierajmy barwy jasne, uniwersalne, wtedy najłatwiej dopasować kolorowe dodatki.

Ta sama zasada dotyczy również sytuacji, w której dzieci są jedynymi użytkownikami łazienki. Raczej unikajmy tapet i kafelków z motywami z bajek. Jeżeli nasza pociecha uwielbia Smerfy czy księżniczki postarajmy się o zakup dodatków z takim motywem. Łatwiej zmienić bowiem dodatki niż skuwać całe ściany.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *