Kuchnia z wyspą

Wyspa pośrodku kuchni nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem architektonicznym w naszym kraju, ale trzeba przyznać, że zyskuje na popularności w domach,w których jest duża kuchnia. Montaż wyspy może przysporzyć trochę problemów, ale opłaca się to, bo wyspa może mieć wiele praktycznych zastosowań.

 

Nie ma jednego utartego schematu, według którego trzeba zaprojektować wyspę. Wiele zależy od możliwości jakie daje przestrzeń oraz tego, w jaki sposób użytkujemy kuchnię oraz jakie mamy przyzwyczajenia. Przede wszystkim trzeba dostosować wielkość wyspy do wielkości kuchni oraz rozmieszczenia mebli – to pierwszy krok do zaprojektowania funkcjonalnego wnętrza. Odległość między meblami a wyspą powinna być na tyle duża, żeby można było swobodnie poruszać się po kuchni oraz otwierać wszystkie drzwiczki i szuflady, piekarnik, zmywarkę, lodówkę.

Wyspa może służyć jako zwykły blat do przygotowywania posiłków i jednocześnie dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń, jeśli umieścimy pod nią zwykłe szafki. Ale to nie jedyne rozwiązanie. Jeśli podciągniemy pod wyspę kanalizację i bieżącą wodę, to można tam zainstalować zlew. Przeważnie obok zlewu umieszczamy kuchenkę, bo to bardzo pomaga w przygotowywaniu posiłków. To także możliwe, ale pod warunkiem, że przed remontem kuchni zamontujemy elektrykę (w przypadku palników elektrycznych) lub instalację gazową czy butlę (w przypadku kuchenki gazowej). Jeszcze inne zastosowanie wyspy to miejsce do spożywania posiłków. Jeśli blat z jednej strony będzie nieco bardziej wysunięty, to można ustawić przy nim krzesła lub krzesełka barowe. To doskonałe wyjście, jeśli nie ma miejsca na tradycyjny stół.

Aranżacja pomieszczenia z wyspą to nie tylko funkcjonalność, ale także estetyka. Jeśli kuchnia jest otwarta a wyspa leży na granicy między kuchnią a salonem, to powinna być reprezentacyjna. Musi pasować stylistycznie do salonu i do kuchni. Zamiast zwykłych frontów od szafek, część wyspy od strony salonu można zaaranżować jako półki do wina lub inne alkohole.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *