Kuchnia szeroko zamknięta czy otwarta- co wybrać?

sty 24, 13 Kuchnia szeroko zamknięta czy otwarta- co wybrać?

Kiedy człowiek zastanawia się, jak urządzić swoją kuchnię, często staje przed dylematem, co jest lepszym wariantem- kuchnia zamknięta czy otwarta. Generalnie panuje tendencja do otwierania się na wspólne posiłki i wspólne gotowanie na przekór temu, co zaprezentowano w słynnym fragmencie filmu „Widmo wolności” Luisa Bunuela.

W przytoczonej poniżej jednej ze scen surrealistycznego arcydzieła hiszpańskiego mistrza pokazano ludzi, którzy wspólnie zasiadają przy stole do… klozetów, by potem udać się do toalety na samotne spożywanie posiłku. Jeszcze kiedyś pokazanie czegoś takiego w filmie byłoby niemożliwe. Przykładowo w amerykańskim kinie długo było nie do pomyślenia, żeby zaprezentować bohatera bądź bohaterkę przy klozecie i spuszczającą wodę. Barierę intymności przełamał dopiero Alfred Hitchcock w „Psychozie”, ale i tak musiał o to zawalczyć.

https://www.youtube.com/watch?v=h1Mptgi23YE

Na szczęście te czasy mamy już za sobą i każdy indywidualnie może zadecydować, czy interesuje go kuchnia zamknięta czy otwarta. W tej pierwszej często jest więcej miejsca na różne kuchenne akcesoria i można ukryć bałagan wynikający z intensywnych działań z związanych z gotowaniem, na przykład brudne naczynia. Taką kuchnię można też połączyć ze spiżarnią. Niestety, może to oznaczać gotowanie w samotności, a w przypadku gotowania w czasie imprezy wiąże się to z porzucaniem na chwilę znajomych czy ryzykiem, że człowiek się zagada i rozgotuje się chociażby makaron. To z kolei plus kuchni otwartej, ułatwiającej pilnowanie dzieci i towarzyskie pogawędki. Można też włączyć telewizor i oglądać program o gotowaniu. Nie wszystkim odpowiada jednak kuchenny wygląd pomieszczenia, ewentualny bałagan i zapachy wytwarzające się w czasie gotowania. Sporo zależy od tego, co gotujemy, bo w tej sytuacji przyrządzanie bigosu bądź chińszczyzny niekoniecznie byłoby dobrym pomysłem. Dlatego też istotną sprawą jest dobra wentylacja. Dodatkowo kuchnię zawsze można lekko przesłonić, dobudowując barek, kawałek ściany albo zawieszając rolety czy umieszczając tam przesuwane drzwi.

Jak widać, to kwestia smaku i każdy musi podchodzić do tej sprawy indywidualnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *