Kominek – czy warto?

cze 02, 14 Kominek – czy warto?

W każdym rodzaju ogrzewania znajdziemy jakieś plusy i minusy. Ogrzewanie centralne jest np. bardzo powszechne ze względu na niski koszt użytkowania. Daje dużo ciepła za małe pieniądze w porównianiu chociażby z ogrzewaniem elektrycznym. Ogrzewanie podłogowe jest najczystsze. Nie brudzi ścian i nie zagraca grzejnikami. Nie wymaga stosowania opału. Cała procedura grzania zaczyna i kończy się w podłodze. Wreszcie kominek jest niezastąpiony w tworzeniu klimatu. Wystarczy delikatny płomyczek, lekko przygaszone światło i butelka dobrego wina by poczuć się jak na włoskich wakacjach w górach..

Sam kominek może jednak przysporzyć wielu problemów. Zwłaszcza jeśli jego instalacja nie jest przemyślana. Wystarczy, że zamontujemy go w złym miejscu, a może nie dogrzać nam całego pomieszczenia, a nawet stanowić niebezpieczeństwo zaprószenia ognia.

Planując montaż kominka należy zatem działać spokojnie, zachowawczo i dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty związane chociażby z rozmieszczeniem naszego mieszkania.
Ostatecznie na lokalizację naszego kominka i tak wpłynie to gdzie znajduje się przewód dymny, czy komin.
Najlepszym rozwiązaniem jest planowanie rozmieszczenia naszego kominka już w fazie projektu domu. Dobry architekt powinien umieścić go na planie, w razie gdybyśmy w przyszłości mieli zamiar go zainstalować. Unikniemy wówczas problemów ponownego rozpatrzenia naszego projektu i dodatkowych kosztów z tym związanych. Co więcej jeśli nasz dom będzie zaprojektowany np. dla ogrzewania centralnego nie zawsze później możemy mieć możliwość podłączenia kominka.

Oczywiście kominek nie może funkcjonować bez komina. Zgodnie z tym należy do niego doprowadzić przewód, który będzie odprowadzał dym na zewnątrz. Komin powinien być stosunkowo blisko i zamontowany w specjalnie pogrubionej ścianie.
Kąt pochylenia przewodu, który łączy wkład z kominem nie może być z kolei mniejszy od 45 stopni.

Ogólna zasada mówi o tym, że kominek najlepiej jest montować w salonie. Wówczas oddaje ciepło do wszystkich pomieszczeń i oczywiście wygląda estetycznie. Pamiętajmy bowiem, że na zainstalowanie kominka potrzeba dość dużo miejsca. Z tego też powodu nie ma najmniejszego sensu instalowanie go w małym pomieszczeniu.

Więcej informacji także tu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *