Kilka sposobów na udane wnętrza

kw. 20, 15 Kilka sposobów na udane wnętrza

Wykańczanie wnętrz to chyba najlepszy element prac związanych z urządzaniem naszego domu oraz mieszkania. Nie przyjemniejszej czynności jak dobieranie dodatków, oświetlenia, szczególnie po wielu tygodniach walki z całą masą różnego rodzaju farb, płytek i glazurą.

Wreszcie nasz dom wygląda ładnie i czysto. Ciągle brakuje w nim jednak tego czegoś, co postawiło by przysłowiową „kropkę na i”.

Jak się okazuje kluczową sprawa może być tutaj nie tylko ciekawy wazon, lustro z pozłacana ramą, ale przede wszystkim oświetlenie dopasowanie do wielkości pomieszczenia oraz funkcji jakie ma ono w nim pełnić.

Jak dobrać idealne oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Zacznijmy od lampy głównej, która powinna się znaleźć w każdym wnętrzu. Jest to zazwyczaj jedna lampa wisząca, zamontowana na środku sufitu lub w innym szczególnie wyznaczonym do tego miejscu.

Postać takiej lampy może być różna ważne jednak by dawała ona tyle światła, by móc zapewnić odpowiednią jego ilość w całym pomieszczeniu.

Oprócz oświetlenia głównego ważnym aspektem jest także lampa boczna, która może być w formie kinkietu, lampy stojącej. Ich zakup powinien być końcowym elementem aranżacji wnętrz szczególnie dlatego, by nie przysłonić ich jakimś meblem np. szafą.

Lampa powinna być dobrana nie tylko pod względem ogólnego designu ale także barwy światła którą oddaje do pomieszczenia. Dla przykładu: w sypialni powinna to być barwa ciepła natomiast w kuchni spokojnie może mieć ton nieco zimny.

Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest także światło oddawane przy pomocy lamp halogenowych. Można je zamontować np. w listwach przypodłogowych, czy w ramie lustra. Pamiętajmy jednak, że zadaniem tego typu oświetlenia jest dekoracja wnętrza, a nie jakby się mogło wydawać oświetlenie główne.

Największym plusem oświetlenia halogenowego jest przede wszystkim wysoka energooszczędność dedykowanego światła, a co za tym idzie niskie rachunki za energię elektryczną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *