Kąpiel na poddaszu

kw. 07, 15 Kąpiel na poddaszu

Poddasze kojarzy się zazwyczaj z pomieszczeniem do przechowywania rzeczy, które mogą przydać się później lub z pokojem nastolatka. Tymczasem to również dobre miejsce na łazienkę, a skosy nie muszą być przeszkodą.

Każda łazienka musi być wygodna i funkcjonalna. Poddasze jest miejscem charakterystycznym, który często sprawia trudności w aranżacji i rozstawieniu mebli. Urządzając na poddaszu łazienkę, trzeb zrobić to mądrze i zastosować się do kilku zasad. Niewłaściwe rozplanowanie łazienki może znacznie utrudniać korzystanie z niej. Zmiana może być dość kłopotliwa, ponieważ umywalki za zabudowanej wanny nie przestawi się tak szybko jak łóżka, fotela czy stołu.

Na poddaszu nie jest najważniejsza powierzchnia podłogi, ale to, w których miejscach można spokojnie stać bez potrzeby schylania się. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli kupujemy dom z zamiarem urządzenia poddasza.

Skosy nie muszą odstraszać i pozbawiać nas cennej przestrzeni. Trzeba tylko umiejętnie wykorzystać przestrzeń pod nimi. Jeśli skosy są bardzo duże, mogą się pod nimi znaleźć szafki, schowki czy półki na kosmetyki, ręczniki i wszelkie drobiazgi. Jeśli skosy są mniejsze, można tam postawić szafki na nóżkach albo na niskiej i długiej szafce zamontować siedzisko.

To, że łazienka ma być urządzona na poddaszu nie wyklucza kabiny prysznicowej czy wanny. Może się w niej znaleźć zarówno to i to. Jeśli chodzi o kabinę prysznicową, to wielu producentów oferuje możliwość zamówienia ścianek kabiny prysznicowej pod indywidualny wymiar. Można więc taką kabinę dopasować wszędzie. Jeśli wolimy wannę i mamy małe poddasze to najlepsza będzie wanna bez nóżek. Wanna wolnostojąca z nóżkami jest wyższa, ale można ją postawić z dala od skosów, jeśli tylko przestrzeń na to pozwala. Najwyższe są wanny z hydromasażem, więc lepiej z  nich zrezygnować na niewielkiej przestrzeni. Aby korzystanie z wanny znajdującej się pod skosem było wygodne, powinna tam być wysokość ok. 2 metrów.

Umywalka może zostać zamontowana pod skosem, ale wtedy nie będziemy mieć możliwości zawieszenia nad nią lustra. Chyba, że będzie się ono znajdować w innym miejscu łazienki. Lepiej jednak nie wieszać jej pod skosem, tak by móc zamontować nad nią lustro. Sedes i bidet mogą zawisnąć pod skosami, ze względu na znajdujące się w ofercie wielu producentów obniżone stelaże podtynkowe do WC i bidetów. Takie stelaże umożliwiają instalacje przy niskich ściankach kolankowych.

Jeśli zaś w łazience ma się znaleźć także pralka, to warto wybrać model otwierany z boku, a nie od góry.

Urządzając łazienkę na poddaszu warto pamiętać o kolorach ścian. Najlepiej pomalować wszystko na jasne barwy, które sprawią, że wnętrze wyda się większe niż jest w rzeczywistości. Jeśli zaś ciemniejszą farbą pomaluje się przestrzeń pod skosami, a same skosy i resztę na jasno, to uzyska się efekt poszerzenia wnętrza.

Fot. allhomedecors.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *